Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE YAŞANAN STRES

hamilelikte yaşanan stres

HAMİLELİKTE YAŞANAN STRES, NEDENLERİ VE STRESLE BAŞETME YOLLARI

Hamilelik döneminde hamile kadınlar oldukça stres yaşayabilirler. Hamilelikte ortaya çıkan çeşitli komplikasyonlar, sağlıklı bir hamilelik geçirmek için uğraş verme, sağlıklı bir bebek dünayay getirme kaygısı tüm bunlar stres nedenidir.

Ayrıca çağdaş yaşamın getirdiği karmaşa ve kalabalıkla birlikte stres de artık yaşamımızın rutin bir parçası oldu. Hayatın hemen hemen her alanında stresli durumlar yaşamamız normal hale geldi.

Tabi uzmanların belirttiğine göre stresin iyisi de var kötüsü de. Burada önemli olan sizin stresinizi nasıl yönettiğinizdir. Stres hayatınızda olumlu yönde değişiklikler yapmanızı sağlıyorsa, sizi motive ediyorsa bu iyi strestir. Yani hamilelik döneminizde yaşadığınız stresi iyi yönde kullanabiliyorsanız, bu sizin için avantajlı bir durum olacaktır ve hamilelik döneminizi çok olumsuz etkilemeyecektir. Eğer bu stres sizi olumsuz etkilerse ve sizde bir takım fiziksel sonuçlara yol açıyorsa hamilelik döneminizi de olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenden dolayı hamilelikte stresle nasıl baş edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Onun için aşağıdaki belirtilen yöntemleri uygulamanızda fayda vardır.

1. Stresinizin kaynağı işiniz veya günlük hayatta çok fazla şey yapmanız olabilir. Bunları tek tek gözden geçirin. Artık siz hamile bir kadınsınız. Dolayısıyla, evde rutin olarak yapmakta olduğunuz işlerin bir bölümünü eşinize veya yakınınızda yapabilecek birileri varsa onlara devredebilirsiniz. Eğer, çalışıyorsanız, mümkünse doğum iznine erken çıkmanızda fayda vardır. Çalışmaya son günlere kadar devam etmeyi tercih edereniz, üzerinizdeki iş yükünü hafifletmeye bakın. İşyerinizle anlaşıp bir süreliğine iş yükünüzü azaltabilirsiniz. İşten daha erken bir saatte çıkabilirsiniz.

2. Beslenme düzeninizin bozuk olması da sizde stres yaratabilir. Düzensiz beslenme ayrıca bebeğinizin de gelişimi açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Onun için beslenmenizi düzene sokmalısınız. Hatta bunu doktorunuzla birlikte kararlaştırıp sizin için bir beslenme programı hazırlanması daha isabetli olacaktır.

3. Sizde stres yaratan konuları yakınınızdaki güvendiğiniz bilinçli kişilerle konuşun. Örneğin bu konuda en büyük destekçiniz eşiniz olabilir. Sonuçta, eşiniz sizin aynı zamanda hayat arkadaşınızdır; hayatınızın heme hemen herşeyini paylaştığınız kişidir. Sorunlarınızı onunla paylaşın. Birbirinize destek olmanız sizin de stresinizin azalmasına neden olacaktır. Eğer tabi başka insanlarla konuşarak stresinizi azaltamıyorsanız profesyonel bir destek alabilirsiniz. Profesyonel detsek almakta utanılacak bir durum yoktur.

4. Yeteri kadar uyumaya özen gösterin. Kendinizi dinlenmiş olarak hissetmek için yeteri kadar uyumanız şart. Uyku düzeninizin iyi olması da stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun için mesela aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyku için belli bir süre belirleyin.

5. Sizi rahatlatacak aktiviteler yapabilirsiniz. Bir spor danışmanının eşliğinde veya onun tesviyeleri ve uyarılarını dikkate alacak şekilde spor yapabilirsiniz. Kitap okuyabilir, sinemaya ve tiyatroya gidebilirsiniz. Periyodik olarak yürümeye zaman ayırın. Gevşeme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Hamilesiniz diye kendinizi yatağa bağlamayın. Mümkün olduğunca ve durumunuz elverdiğince günlük aktivitelerinizi yapmaya çalışın. Tabi bunları yaparken de hamile olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

6. Sigara ve alkol türü zararlı maddelerden her zaman için uzak durun.

7. Sizde stres yaratan durumları tekrar bir gözden geçirin. Onların çözümü için neler yapabileceğinizi düşünün ve uygulamaya koyun.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

4087

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim