Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE YAŞANAN GEÇ DÜŞÜKLER

hamilelikte yaçanan geç düşüklerHamilelikte yaşanan düşük vakaları iki gruba ayrılır. Birinci gruptaki düşük vakaları hamileliğin erken döneminde meydana gelir. Yani ilk 3 ay içinde olur. Diğer bir düşük vakası da geç dönemde yaşanan düşük vakalarıdır. Bu tür düşük kakasında ise düşük durumu 3 aydan sonra olan vakalar olarak adlandırılır ve 20. aya kadar olan düşük vakaları geç düşük olarak bilinir.

Tabi bu geç dönemde yaşanan düşük vakalarının birçok sebebi olabilir. Anne adayının bir sağlık sorunundan dolayı olabilir. Anne adayının içtiği bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Anne rahmindeki bir sorundan ileri gelebilir. Ayrıca plasenta ile ilgili bir sorun da olabilir. Diğer yandan çeşitli enfeksiyonel durumlar, annenin ciddi bir fiziksel şiddet veya çarpmaya maruz kalması da bir etken olabilir. Diğer yandan kötü beslenme koşulları da bu durumun nedeni olabilir.

Düşük için de bazı işaretlere bakmak gerekir. Yani geç bir düşük yaşandığını gösteren belirtiler vardır. Bu belirtiler düşük için kuvvetli işaretlerdir. Bu belirtilerden birisi vajinadaki kanamalardır. Bu kanama şiddetli ve uzun süreli olabilir. Ayrıca kanamayla birlikte şiddetli kasılmalar ve karında kramplar görülür.

Tabi bu belirtilerin başlangıcında hemen bir düşükten şüphelenip hemen doktora görünmek gerekecektir. Çünkü her zaman geç düşük yaşanacak diye bir durum da söz konusu değildir. Bazen çeşitli nedenlerle de vajinada kanama ve kasılmalar olabilir. Bu durumda anne adayının çok iyi bir dinlenmeye ihtiyacı vardır. Çünkü iyi bir dinlenmeyle bu tür belirtiler geçebilmektedir. Bu belirtilerin hafif derecede olduğu durular için geçerlidir. Eğer kanama ve kasılmalar çok fazla ise bu durumda anne adayının hayati tehlikesi de söz konusu olacaktır. Bir düşük durumunda bu sefer annenin sağlığını korumaya yönelik çalışmalar yapılacaktır. Annenin sağlığı ile ilgili gerekli önlemler alındıktan sonra düşüğe neyin yol açtığı ve ne gibi etkenlerin rol oynadığı araştırılır ki bir sonraki gebelikte aynı durumla karşılaşılmasın.

Geç dönemde yaşanan düşükler anne adayını erken dönemde yaşanan düşüklerden daha fazla etkileyebiliyor. Geç düşüklerde annede duygusal şok hali, depresyon durumları görülebilmektedir. Geç düşük vakasında anne adayı kadar baba adayı da oldukça etkilenecektir. Bu durumda eşlerin birbirlerine karşı yardımcı, anlayışlı ve empati dolu olmaları çok nemlidir. Birbirlerinin desteğine ihtiyaçları vardır.

Ayrıca bu durumu yakın aile ve dost çevrenizle de konuşmak ve paylaşmak, onların da desteğini almak, onların da anne ve babaya moral vermesi çok önemli. Bu tür şeyler eşleri oldukça rahatlatacak şeylerdir. Gerekirse uzman bir psikolog ve psikiyatrist desteğiyle de bu durumun olumsuz etkileri atlatılabilir.

Bundan sonraki gebelikleri anne adayı ve eşinin çok iyi planlaması gerekiyor. Ne gibi hatalar yapıldı? Yanlış giden şeyler neydi? Başarılı bir gebelik dönemi için bundan sonra neler yapılmalı? gibi soruları düşünüp, bir sonraki gebeliği planlamak gerekir. Tabi planı yaparken hekimin fikirlerini de alıp ona göre hareket etmek faydalı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 12.08.2011

11067

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim