Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE VARİSLERİ ÖNLEMEK İÇİN

hamilelikte varisleri önlemek için

HAMİLELİKTE VARİSLERİ ÖNLEMEK İÇİN

 

Hamilelik boyunca kadınların vücudunda birçok değişmeler olabilir. Hamilelik döneminde olabilecek değişmelerden birisi de varis oluşumlarıdır. Hamilelikte varisleri önlemenin basit yöntemleri bulunmaktadır. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak hamilelik döneminizde varis riskini azaltabilirsiniz.

 

1. Hamilelikte varisleri önlemek için sıklıkla dinlenmeyi ihmal etmeyin. Çünkü büyüyen rahminiz ve aldığınız diğer kilolar vücudunuzda özellikle bacak kısımlarınızı daha fazla zorlar. Sonuçta bu değişmeler bacaklarınızda varis oluşmasına neden olur. Ayrıca hormonal değişmeler de vücudunuzda eklemler ve bağlarınızda olduğu gibi damarların duvarlarını gevşetir. Hamilelik döneminde uzun süre ile ayakta durmanız bacak ve ayaklarınıza olan baskıyı artırır. Baskı varislere neden olur. Dolayısıyla bu baskıyı azaltmak için sık sık dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır.

 

2. Hamilelik varislere karşı önlem için uyurken sol tarafınıza dönerek uyuyun. Vücudunuzdaki en geniş damar vena kava olarak isimlendirilen damardır. Bu damar vücuda en fazla kanı taşıyan damardır ve vücudun sağ tarafında bulunur. Sol tarafınıza doğru uyumanız bu damara olan baskıyı azaltacaktır.

 

3. Hamilelikte varis oluşumunu önlemek için yapılabileceğiniz şeylerden birisi de ayaklarınızı yüksek tutmaktır. Ayakların yüksekte durması kan akımını artırır. Eğer bacaklarınız yorgun ve ağrıyorsa otururken ayakaltınıza yüksek bir şeyler koyun. Bacaklarınızı uzatırken yine bacaklarınızı biraz yüksekte tutun.

 

4. Vücuda kan akımını dengeli yapmak ve dolaşımı düzenlemek için egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Kısa bir yürüyüş bile kardiyovasküler sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Bu da hamilelik döneminizde varis oluşma riskini azaltacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2013

3171

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim