Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE VARİS NEDENLERİ

hamilelikte varis nedenleriHAMİLELİKTE VARİS NEDENLERİ

 

Hamilelik döneminde varis oluşmasının nedenleri genelde şunlardır:

 

1. Hamilelikte varislerin nedenlerinden birisi yerçekimi etkisidir. Hamilelik döneminde vücutta bazı değişmeler olur. Bu değişimlerin etkisiyle kan hacminde artış olur. Kan hacminin artmasına rağmen vücudun kan dolaşımı kapasitesinde buna paralel olarak bir değişme olmaz. Ayrıca bu artan kan hacmi bacaklara ve ayaklara ekstra yük ekler.

 

2. Hamilelikteki varis nedenlerinden birisi rahimdeki büyüme olabilir. Rahmin büyümesi damarların çalışmasını zorlaştırabilmektedir. Rahim büyüdükçe bu durum bacaktaki Vena kava inferiora baskı yapar. Bu baskı varis oluşumuna nedenlerindendir.

 

3. Hamilelik döneminde vücut progesteron denilen bir hormon üretir. Bu hormonun bir yan etkisi olarak damar duvarları gevşemeye başlar. Damar duvarı zayıfladığı zaman damarlar kendisine yağılan baskıyı fazla taşıyamaz. Buda hamilelikte varis riskini artıran bir etkendir.

 

4. Hamilelikte varis oluşumu kilolu kişilerde, çoğul gebelik yaşayanlarda ve aile içinde varis sorunu olan kişilerde daha fazla yanmaktadır.

 

Hamilelikten kaynaklı varisler genelde doğumdan sonraki ilk 3 ay içinde yok olur. Vücut normal kan hacmine döndüğünde ve damar duvarları güçlendiğinde varisler de genel yok olmaya ve damarlar normal görünümüne döner.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2014

2853

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim