Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE UYKUSUZLUĞA ÇÖZÜMLER

hamilelikte uykusuzluğa çözümlerHAMİLELİKTE UYKUSUZLUĞA ÇÖZÜMLER

 

Hamilelikte uykusuzluk sorunu yaşanması normal bir durum ve hamile kadınların büyük çoğunluğu hamilelikte uykusuzluk sorunu veya çeşitli uyku sorunları yaşamaktadır. Hamilelikte uykusuzluğun birçok nedeni olabilir. Bu dönemdeki hormonal değişmeler, gece sık sık idrara çıkma, mide ekşimesi, bacak krampları, yaşanan endişe gibi duygular hamilelikte uyku sorunları yaşanmamasına neden olabilir.

 

Hamilelikte uykusuzluğa çözümler

 

1. Sizi, endişelendiren, stres yaratan olumsuz duygularınızdan arınmaya çalışın. Bu konuda eşinizle, bir arkadaşınızla veya yakınlarınızla duygularınızı paylaşın. Bunları paylaşmak ve onların desteğini almak sizi rahatlatacaktır.

 

2. Akşam yemeklerinizi yatmaya yakın yemeyin. Akşam yemeğini yedikten sonra hemen yatmaya gitmeyin. Tüm bunlar mide ekşimesi sorunu yaşamanıza neden olabilir. Mide ekşimesi uykunuzu olumsuz etkiler. Dolu bir mideyle hemen yatmaya gitmeyin.

 

3. Kafein ve çikolatadan mümkün olduğunca kaçının. Özellikle akşam saatlerinde çay, kahve veya fazla miktarda çikolata gibi besinler sizi daha canlı tutabilir ve uykunuzu kaçırabilir. Akşam yemeğinden sonra eğer karnınız acıkırsa hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar deneyin. Örneğin biraz tam tahıllı kek, bir bardak ılık süt veya birkaç kuru kayısı açlığınızı bastırır. Fakat bunları da mümkün olduğunca yatmadan hemen önce yemeyin.

 

4. Hamilelikte uykusuzluğa karşı günlük egzersizleri deneyin. Fakat yapacağınız egzersizler yatma zamanınıza yakın olmamalıdır. Ağır egzersizlerden de kaçınmalısınız.

 

5. Gece uykunuz için uyku öncesi rutini oluşturun. Uyku öncesinde hafif bir müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir, güzel bir duş alabilir ve ılık bir süt içerebilirsiniz. Bunlar sizi rahatlatarak uykuya hazırlar. Hatta eğer eşiniz hamile masajı konusunda tecrübeliyse ondan size masaj yapmasını da isteyebilirsiniz.

 

6. Rahat bir ortamda uyuyun. Uyuduğunuz yer mümkün olduğunca gürültü ve ışıktan arındırılmış olmalıdır. Yatak odanız ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır. Çok sıcak ve soğuk bir ortamda rahat uyuyamazsınız. Uyku sırasında sizi desteklemesi için hamile yastığı da kullanabilirsiniz.

 

7. Hamilelikte uykusuzluğa karşı ilaç kullanmayın, otc ürünler kullanmayın ve bitkisel ilaçlar içmeyin. Alkol almayın. Bunlar hamilelikte hem sizin hem de bebeğiniz için risklidir.

 

8. 30 dk içinde eğer uykunuz kaçtıysa, uyuyamıyorsanız kendinizi fazla zorlamayın. Kalkın. Bir başka odada biraz kitap okuyun, hafif bir müzik dinleyin. Kendinizi tekrar uykulu hissederseniz yatağınıza dönün.

 

9. hamilelikte yeterli uyku önemlidir. Uyuyup uyandıktan sonra kendinize nasıl hissettiğinizi sorun. Genelde 8 saatlik bir gece uykusu hamile kadınlarda iyidir. Fakat bazı hamilelerde bu süre daha az veya daha uzun olabilir. Eğer kendinizi sürekli yorgun hissetmiyorsanız bu uykunuzu yeterli aldığınızı gösterebilir.

Yayınlanma Tarihi : 26.01.2015

2870

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim