Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE UYKU SORUNLARIYLA BAŞA ÇIKMANIN 5 YOLU

hamilelikte uyku sorunlarıHAMİLELİKTE UYKU SORUNLARIYLA BAŞA ÇIKMANIN 5 YOLU

 

Hamilelik döneminde birçok kadında uyku sorunu yaşanabilmektedir. Hamilelikte uykuya geçmede zorluk yaşama, kaliteli uyku uyuyamama, gecenin bir vakti uyanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Hamilelikte uyku sorununa karşı ilaç kullanımı iyi bir fikir değildir. Bu nedenle hamilelikte uyku sorunu veya uykusuzluk çeken anne adayları başka yöntemleri deneyerek bu sorunu hafifletebilirler. Aşağıda hamilelikte uyku sorunlarıyla başa çıkmanın 5 yolu belirtilmiştir:

1. Kendinizi uykulu hissederseniz uyumaya gidin. Uykuya geçebilmeniz için hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak uykuya hazır olmanız gerekir. eğer kendinizi uykulu hissediyorsanız bu uyumak için bir göstergedir. Uykuya geçmenizi kolaylaştırabilir. Akşam geç saatlerde kafeinli içeceklerden uzak durun. Bu uykunuzu kaçırır. Yine uyku öncesi ağır egzersizlerden kaçının. Rahatlatıcı başka aktiviteler yapın. Sakin bir müzik dinleyin, kitap okuyun.

 

2. Uykunuza yardımcı olabilecek atıştırmalık beşsinler tüketin. Gece geç saatte ağır yemekler önerilmez. Fakat yatmadan önce uykuya yardımcı olacak hafif atıştırmalıklar uykuya geçmenize yardımcı olabilir. Örneğin ılık bir süt uykuya geçmede faydalıdır. Uyku öncesi ağır yiyecekler ise mide ekşimesini tetikler.

 

3. Uykuya geçmeyi kolaylaştırmak için yatmadan önce ılık bir duş veya banyo yapmayı deneyin. Bu sizde rahatlama sağlar ve uykunuzu geliştirir.

 

4. Kafanızı ağır sorunlarla meşgul etmeyin ve zihninizi boşaltacak, sizi rahatlatacak şeyler yapın. Kitap okuyun, biraz televizyonda eğlenceli şeyler seyredin. Sizde stres yaratacak şeyler seyretmeyin ve kitaplar okumayın. Örneğin bu saatlerde okuyacağınız hamilelik ve bebek bakımıyla ilgili kitaplar sizde stres yaratabilir.

 

5. Eğer tüm bunlara rağmen gece uykuya geçmekte zorlanıyorsanız çok fazla ısrar etmeyin. Kalkın ve yarım saat başka bir odada başka şeylerle uğraşın. Tekrar bir kitap okuyabilir veya sakin bir müzik dinleyebilirsiniz. Kendinizi uykulu hissedince tekrar uyumaya gidin.

Yayınlanma Tarihi : 02.10.2014

3111

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim