Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE UÇAK YOLCULUĞUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Hamilelikte uçak yolculuğuHAMİLELİKTE UÇAK YOLCULUĞUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 

Hamilelikte uçak yolculuğu riskli mi?

 

Genellikle uçak yolculuğu sağlıklı hamileliklerde güvenli olarak kabul edilmektedir. Yani eğer sağlıklı bir hamilelik yaşıyorsanız uçak yolculuğunda genelde bir sakınca yoktur. Fakat yine de hamilelikte uçak yolculuğu yapmadan önce ilk olarak hekime danışmak daha doğru olacaktır.

 

Eğer riskli bir hamileliğiniz varsa veya erken doğum riskiniz varsa hekiminiz uçak yolculuğu konusunda sizi uyarabilir. Gerekirse hamileliğinizin 36. haftasından sonra herhangi bir yolculuk yapmanızı ( buna uçak yolculuğu da dahil ) kısıtlayabilir.

 

Eğer hekiminiz uçak yolculuğu için onay verirse seyahat planlarınızda esnek davranabilirsiniz. Hamileliğinizin ortaları uçuş için en iyi zamandır ( 14-28. haftalar arası ). Bu zamanlar genelde kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanlardır. Düşük ve erken doğum riski en düşük olan zamanlar bu zamanlardır.

 

Hamilelikte uçak yolculuğu yapacağınız zaman dikkat etmeniz gerekenler

 

1. Havayolu şirketinin hamilelikte uçak yolculuğu konusundaki kurallarını ve politikalarını gözden geçirin. Hamile kadınlar için çeşitli uçuş politikaları ve kuralları olabilir. Uçakta doğum yapma yada hamilelikle ilgili bir risk oluşma durumuna karşı hava yolu şirketi hamile kadın yolcudan uçuş yapabileceğine dair hekim raporu ister. Bu tür bir raporu da hekimden almak zor olabilir. Çünkü hekimler genelde hamileliğin son 3 ayında uçak yolculuğu önermezler. Hamileliğin 8. ve 9. aylar bu açıdan daha riskli zamanlardır. Aynı şekilde arabayla uzun yolculuklar da risklidir.

 

2. Oturacağınız koltuğu dikkatli seçin. En konforlu ve alanı rahat bir koltuk talep edin. Örneğin koridor kısmına bakan koltuk talep edebilirsiniz.

 

3. Kemerinizi yolculuk boyunca karnınızın altından bağlayın.

 

4. Kan dolaşımınıza iyi gelmesi için eğer mümkünse koridorda yürüyüş yapın. Eğer koltuğunuzda oturmanız gerekiyorsa ayak bileklerinizi sık sık uzatarak esnetin.

 

5. Bol sıvı için. Uçak kabinindeki düşük nem sizde sıvı eksikliğine yol açabilir.

 

Uçuş sırasında azalan hava basıncı kana oksijen gitmesini hafifçe azaltabilir. Fakat eğer sağlıklı bir hamilelik geçiriyorsanız bu bir riske neden olmaz.

 

Uçak yolculuğu ile bağlantılı olarak yüksek rakımlarda radyasyona maruz kalmak çoğu seyahatlerde bir problem teşkil etmez. Fakat hekim sık sık uçak seyahati yapan hamile kadınlar için bu konuda bir uyarıda bulunabilir ve uçak yolculuklarını azaltmasını isteyebilir. Yüksek rakımlı uçuşlarda sürekli uçan kişiler ( pilot, uçuş görevlisi ve diğer sürekli uçan insanlar ) kozmik radyasyona maruz kalabilirler.

Yayınlanma Tarihi : 11.08.2015

1516

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim