Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE TON BALIĞI YEMEK GÜVENLİ Mİ?

Hamilelikte ton balığı yemekHAMİLELİKTE TON BALIĞI YEMEK GÜVENLİ Mİ?

 

Hamilelikte ton balığı tüketmek güvenlidir. Fakat sınırlı bir miktarda yemek koşuluyla. Normalde ton balığı iyi bir omega 3 kaynağıdır. Hamilelik döneminde omega 3 içeren balıklar önemlidir. Balık ayrıca vitamin ve mineral değeri yüksek bir besindir. Hem sağlıklı bir hamilelik hem de bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişimini destekler.

 

Tona balığı da hamilelik döneminde önemli bir omega 3 kaynağı olarak tüketilebilir. Fakat bunun sınırlı miktarda olması gerekir. Bunun en temel nedeni ton balığındaki civa oranının yüksek olmasıdır. Her hafta 4 orta boy kutularda ton bağlı ( haftalık toplam 140 gr kadar ) veya 2 taze ton balığı bifteği tüketilebilir.

 

Bir hafta içinde çok fazla ton balığı yemek yüksek civa oranından dolayı anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Ton balığı ayrıca çebvresel kirletici maddeler de içerebilmektedir ( Dioksin v.b. ). Uzun süre ve fazla miktarda tüketimi bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

 

Bu arada civa oranı ton balığından daha yüksek balıklar vardır. Kılıçbalığı, köpekbalığı, kral uskumru ve kiremit balığı civa oranı çok daha yüksek balıklardır ve bu balıkların hamilelikte yenmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Aslında taze ton balığının yağlı balık grubunda olduğunu ve besin değerinin yüksek olduğunu ve tavsiye edilen miktarda tüketildiğinde faydalı olduğunu unutmamak gerekir.

 

Bu arada taze ton balığı ile konserve ton balığını da birbirinden ayırmak gerekir. Her ne kadar her ikisini de belirtilen sınırlarda tüketmek iyi olsa da taze ton balığı daha iyi bir seçimdir. Çünkü taze ton balığının omega 3 değeri daha yüksektir. Bebeğin beyin gelişimine daha iyi etki eder.

Eğer konserve ton bağlı alacaksanız ek olarak tuz içermemesine dikkat edin. Ayrıca konserve ton balığını yemeden önce sodyum miktarını azaltmak için birkaç dakika süreyle suyunu süzün.

Hamilelikte balık tüketimini güvenli bir şekilde yapmanız gerekir. Bu konuda Hamilelikte Güvenli Balık Tüketimi isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Hamilelikte balık tüketimi hakkında daha fazla bilgiye Hamilelikte Balık Tüketimi isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 05.04.2016

3987

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim