Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE TOKSOPLAZMAYI ÖNLEMEK İÇİN

hamilelikte toksoplazmayı önlemek içinHAMİLELİKTE TOKSOPLAZMAYI ÖNLEMEK İÇİN

 

Toksoplazma kedi dışkısı ile temas ile yoluyla parazitlerin neden olduğu veya enfekte olmuş etlerin, kirlenmiş sebze ve meyvelerin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan ve nadir görülen bir kan enfeksiyonudur. Doğmamış bebek toksoplazmaya maruz kaldığında erken doğum, sarılık, konvülziyon, zihinsel gerilik ve başka sorunlar ortaya çıkabilir. Fakat bazı önlemleri alarak toksoplazmayı önlemek mümkündür.

 

1. Hamilelikte toksoplazmayı önlemek, korunmak için pişmemiş veya çiğ etlerden uzak durun

 

2. Hamilelikte evde kedi besliyorsanız kediden mümkün olduğunca uzak durun. Kedinin temizliği, dışkı temizliği ve bakımıyla bir başkası ilgilensin. Çünkü kedilerin dışkısı, artıkları v.b. şeyler hamilelikte toksoplazma riskini artırır. Eğer bebeğinizin temizliğini siz yapmak zorundaysanız mutlaka bir eldiven giyinin, maske takın ve bebeğinizin temizliğini yaptıktan sonra ellerinizi mutlaka antibakteriyel bir sabunla yıkayın.

 

3. Eğer şu an bir kesiniz yoksa hamilelik döneminizde bir kedi almamanız daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü yeni bir kediden toksoplazma enfeksiyonu kapmanız daha olası bir durumdur.

 

4. Bahçede kedilerin sürekli bulunduğu toprak alanda bahçe çalışması yapmayın. Çünkü kediler bahçedeki bu toprak alan dışkılarını bırakmış olabilirler. Diğer yandan bahçe çalışması yapacağınız zaman mutlaka eldiven giyinin ve maske takın.

 

5. Hamilelikte toksoplazma riskine karşı bir önlem olarak hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

 

6. Kedinizi mümkün olduğunca kendine ait alanda tutmaya çalışın. Kedinize çiğ veya pişmemiş et yedirmeyin. Böylelikle kedinizin de parazitlere maruz kalma riskini azaltmış olursunuz.

 

7. Toksoplazmayı önlemek için hamilelikte sık sık dışarıda yemek yiyorsanız yediğiniz etlerin iyi pişmiş olduğunda emin olun.

 

8. Hamileliğiniz süresince her zaman hijyen kurallarına dikkat edin

 

9. Bitkinlik ve ateş toksoplazmanın en yaygın iki belirtisidir. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız parazite maruz kalmış olabilirsiniz. Hemen hekiminizi danışmanız gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 01.04.2014

3089

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim