Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE SU TUTULMASINI HAFİFLETMEK

hamilelikte su tutulmasını hafifletmekHAMİLELİKTE SU TUTULMASINI HAFİFLETMEK

Hamilelik dönemi vücutta birçok değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Bebek büyüdükçe vücuttaki alarm düzeyi de artar. Hamilelik süreci birçok komplikasyonu da beraberinde getirir. Bu komplikasyonlarda nasıl davranmak gerektiğini bilmek kimi zaman zordur. Hamilelik döneminde yaşanan sorulardan birisi de su tutulmasıdır. Hamilelik boyunca su tutulmalarını azaltmak, hafifletmek için yapılabilecek bazı şeyler de bulunmaktadır. Tabi gebelikte biraz şişkinlik ve biraz su tutulması da normal olarak kabul edilmektedir.

1. Yere veya yatağa uzanın ve yapabildiğiniz kadar ayaklarınızı kaldırın. Uzun süre ayakta kalmayın. Yüksek topuklu ayakkabılar giyinmeyin. Gebelikte su tutulması genelde ayaklarda şişmeye neden olur. Uzanmış vaziyette ayaklarınızı yükseltmeniz veya gün içinde uzun süre ile oturmamanız dolaşımınızı hızlandıracaktır. Dolaşımınızın hızlanması ayaklarda su tutulmasını azaltacaktır.

2. İşlenmiş gıdalardan ve boş besinlerden kaçının. Her ikisi de yüksek oranda sodyum içerirler ve bundan dolayı sıvı tutulmasına yol açarlar. Satın aldığınız ürünlerin sodyum miktarını etiketine bakarak öğrenin.

3. Kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini alımınızı artırmak için hekiminize danışın. Bu vitamin ve mineraller su tutulmasını azaltacaktır. Vitamin ve mineral desteği de alabilirsiniz. Fakat destek vitamin ve mineral almadan önce hekiminize danışın.

4. Dolaşımınızı hızlandırmak için günlük egzersiz yapın. Yoga, yürümek, yüzmek hamilelik sürecinde harika seçeneklerdir.

5. İdrar söktürücü özellikleri olan besinlerden daha çok yiyin. Kereviz, soğan, maydanoz, sarımsak, patlıcan, nane ve bitkisel çaylardan tüketebilirsiniz. Bol su için.

6. Sıcak yazlarında mümkünde içerde kalın. Sıcaklar sizde su tutulmasını artırabilir. Çok sıcaklardan mümkün olduğunca kaçının.

7. Sizi çok sıkan kıyafetleri, ayakkabıları, çorapları giyinmeyin. Bunlar bacaklarınızda ve ayaklarınızda dolaşım sorunlarına yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 10.05.2013

4843

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim