Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

hamilelikte stresle başa çıkma yollarıHAMİLELİKTE STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

 

Hamilelik dönemi anne adayları için stresli bir dönem. Hem bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimi ve sağlıklı bir şekilde doğması için hem de annenin hamilelikte sağlıklı bir dönem geçirmek için endişelenmek hamile kadınlar için stres kaynağıdır. Fakat hamilelikte yaşanan stresle başa çıkmak için bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış bazı yöntemler de bulunmaktadır. Siz de hamile bir kadın olarak aşağıdaki stresle başa çıkma yöntemlerini uygulayarak daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

 

Uykunuza dikkat edin

 

Uyku hamilelikte stresle başa açıklamak için oldukça faydalı bir yöntem. Esasında sağlıklı bir hamilelik için de bu dönemde daha fazla uyku uyumak önemli bir husus. Daha fazla uyku daha az stres demektir. Uyku sırasında beyin ve vücut dinlenir. Uyku sırasında beyindeki nörotransmitterler yenilenir. Bunlar beyinde bulunan kimyasallardır. Hamilelik döneminde daha fazla ve kaliteli uyku için uyunulan ortamın sıcaklığının iyi ayarlanması, yatmadan 2 saat önce yemeyi kesmek, destekleyici bir vücut yastığı kullanmak yardımcı olacaktır.

 

Duş alın

 

Duş almak veya banyo yapmak vücut için oldukça rahatlatıcıdır. Duş ve banyo ayrıca kas ağrılarını da hafifletir Hamilelikte bu tür rahatlatıcı yöntemler stresle başa çıkmada faydalıdır. Fakat duş sıcak suyla değil, ılık suyla alınmalıdır. Özelikle anne karnında bebeğin geliştiği ilk 3 aylık dönemde ılık duş daha faydalıdır. Ayrıca sıcak su ilk 3 aylık dönemde anne karnındaki bebek için de zararlı olabilir. Duş alırken veya duş sonrasında hekim tarafında önerilmeyen esansiyel yağlar kullanılmamalıdır. Duş ve banyo doğum sancılarında ağrı ve acıyı hafifletmeye de yardımcı olur.

 

Yardım alın

 

Hamilelik döneminde stresle başa çıkmanın en bilinen yöntemlerinden birisi başka insanların yardımını almaktır. Özelikle hamilelik ilerledikçe ev işleriyle, diğer çocuklarla v.b. konularla ilgilenmek oldukça yorucu hale gelir. Bu da stresi artırır. Eşin ve diğer tanıdıkların yardımını almak bu konuda duyulan stresi azaltır.

 

Egzersiz yapın

 

Egzersiz mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonu salgılanmasına ve vücuda kan akımına yardımcı olur. Bu nedenle hamilelikte düzenli bir egzersiz stresle mücadeleye yardımcı olur. Fakat hamilelikte egzersizde güvenlik kurallarına mutlaka uymak gerekir. ( Güvenli Egzersiz İçin Ne Yapmalı? ). Hamilelikte yoga, hamilelikte pilates ve yürüyüş yapmak oldukça faydalı egzersizlerdir. Ayrıca hamilelikte meditasyon da strese iyi gelen bir rahatlama tekniğidir.

 

Masaj yaptırın

 

Masaj hamilelikte oldukça rahatlatıcı ve stres azaltıcı rahatlama tekniğidir. Fakat hamilelikte masajı hamilelik masajı konusunda uzman bir kişinin yapması gerekir. Hamile masajı konusunda sertifikalı bir uzmandan yardım almak doğru olacaktır. Çünkü hamile masajının kendine özgü bazı güvenlik kuralları vardır. Örneğin masaj sırasında hamile kadının doğru pozisyonda durması, doğru bölgelere masaj yapmak v.b. eğlenceli bir şeyler okuyun

 

Eğlenceli kitaplar okumak oldukça dinlendirici ve stres azaltıcı olabilir. Fakat kitap okurken uzun süre ile olduğu yerde oturmamak, aralar vermek gerekir. Ayrıca hamilelikte hamilelik ve bebek hakkında bilgi arttırıcı kitaplar da okunabilir. Hamile bir kadının kendini geliştirmesi oldukça faydalıdır. Fakat kitaplar konusuna da çok aşırı bir şekilde boğulmamak gerekir. Çünkü bu sefer anne adayı daha endişeli olabilir.

 

Yüzün

 

Yüzmek hamilelikte oldukça faydalı bir egzersizdir. Oldukça rahatlama sağlar ve stresi azaltır. Daha hafiflemiş hissedilir. Yüzmek hamilelikte istenilen kiloda kalmaya da yardımcı olur, yani fazla kiloları önler.

 

İşinizle ilgili değişiklikler yapın

 

Bir işte profesyonel olarak çalışan hamile kadınlar için bu durum daha stresli olabilir. Çünkü ek bir stres kaynağı vardır. Bir işte çalışmak hamiller için daha yorucu ve stresli olabilir. Bu durumda stresle başa çıkmak için işyeri yönetimiyle görüşerek işte bazı değişiklikler yapılabilir. Örneğin oldukça stresli bir görevdeyse stresin daha az olduğu bir göreve geçici olarak geçmek, iş saatlerini azaltmak v.b. önlemler alınabilir. Zaten hamile kadınların yasal olarak da doğum izni bulunmaktadır.

 

Eğlenceli şeyler yapın

 

Eşinizle, arkadaşlarınızla, yakınlarınızla eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz. Sinemaya ve tiyatroya gidebilirsiniz. Eşinizle kısa yürüyüşler yapabilir, pikniğe gidebilirsiniz. Hoşunuza giden aktiviteleri durumunuz elverdiğince yapmaya çalışın. Hamilelikte hoşa giden şeylere de zaman ayırmak stresle başa çıkmaya yardımcı olur. Sürekli ev içinde bulunmak ise bunaltıcı ve stresli olur. Bu durum hamilelikte depresyon riskini artırır.

Yayınlanma Tarihi : 23.04.2015

2917

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim