Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE STRES AZALTICI BİR YÖNTEM: MEDİTASYON

hamilelikte stres azaltıcı bir yöntem meditasyonHAMİLELİKTE STRES AZALTICI BİR YÖNTEM: MEDİTASYON

 

Hamilelik dönemi birçok açıdan sizin için daha fazla stres yaratabilir. Fakat hamilelikte yaşanan stresi azaltmak ve yönetmek mümkün. Bunun birçok yolu bulunmakta. Bunlardan birisi de meditasyon. Gerçekten hamilelik döneminde meditasyon yapmak stresi azaltmak ve sakinleşmek için mükemmel bir yöntem. Meditasyonla sakinleşmek ve stresi atmak ayrıca anne karnındaki bebeğe de olumlu yansıyor. Çünkü stresi azalan ve sakinleşen anne adayının olumlu ruh hali bebeğe de yansıyor. Bu durum anne ile bebek arasındaki bağı da güçlendiriyor.

 

Hamilelikte meditasyon sırasında düzenli yapılan solunum tekniği hem fiziksel hem de psikolojik olarak anne adayını olumlu etkilemektedir. Bu şekilde bir solunum vücuda ve kana daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olmaktadır.

 

Hamilelikte meditasyona başlangıç için örnek bir teknik:

 

1. Yere bağdaş kurarak oturun. Mümkün olduğunca sırtınızı dik tutmaya çalışın. Gözlerinizi kapayın. Bebeğinize odaklanarak bebeğinizi dinlemeye çalışın ve onun varlığını hissedin.

 

2. Burnunuzdan yavaşça derinden nefes alın ve bu esnada ağzınızı kapalı tutun. Nefes aldıkça ve ciğerlerinize nefes doldukça karın bölgenizin yavaş yavaş şiştiğini hissedin. Sonra yavaşça nefesini burnunuzdan verin.

 

3. Eğer bir ritim tutturmak istiyorsanız ellerinizi karın bölgenize koyun ve ellerinizi karın bölgenizde hareket ettirin.

 

Hamilelikte meditasyon yaptıkça bu yaşanan duygusal ve fiziksel stresin azalmasına yardımcı olacaktır. Hamilelikte meditasyon ayrıca zamanla kan basıncını dengelemeye, iç huzuru sağlamaya da yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 06.06.2014

4317

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim