Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE SIVI TÜKETİMİ

Hamilelikte sıvı tüketimiHAMİLELİKTE SIVI TÜKETİMİ

 

Hamilelikte sıvı tüketimi neden önemlidir? Hamilelikte ne kadar su ve kafein tüketmeli? Hamilelikte su ve diğer sıvıların faydaları nelerdir? Aşağıda bu konuda bilgiler bulabilirsiniz.

 

Hamilelikte günde ortalama 8-10 bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu aktivite düzeyine göre daha da artabilir. Sıvılar içinde en önemli yeri su tutar. Su içmenin yanında meyve suyu ve belli ölçülerde çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler de içilebilir.

 

Meyve suları ve tatlandırılmış içeceklerin fazla kalori içerdiğini bilmek gerekir. Bu nedenle bunlardan çok fazla tüketmemek gerekir.

 

Kahve, kola ve çay gibi kafeinli içecekleri gün içinde sınırlamak gerekir. Günlük 200 mg’dan fazla kafeinli içecek tüketilmemelidir. Çünkü fazlası düşük riskini artırmaktadır.

 

Kafeinli içecekler daha fazla idrar çıkmaya neden olabilir ve buda sıvı dengesini biraz bozabilir. Fakat araştırmalara göre kafeinli içeceklerin bu konudaki etkisi sınırlıdır.

 

Bol sıvı almak özellikle bol su içmek vücutta sıvı tutulmasını da azaltır. Bu nedenle hamilelikte ayak ve ayak bileklerinde şişkinlik oluşursa daha fazla su içmek bu şişkinliğe iyi gelecektir.

 

Su ayrıca vücuda kan yoluyla besin taşır. Hamilelikte bol sıvı tüketmek vücutta sıvı eksikliğini giderir ve sıvı dengesini korur. Sıvı eksikliği konusu özellikle hamileliğin son 3 aylık döneminde daha önemli hale gelir. Çünkü sıvı eksikliği hamilelikte erke kasılmaları tetikleyerek erken doğum sancısına ve erken doğuma neden olabilir.

 

Su hamilelikte yaygın sorunlardan olan kabızlık, hemoroid, mesane enfeksiyonu ve diğer başka sorunları önlemeye yardımcı olur. Su idrarı sulandırır ve böylelikle enfeksiyon riskini azaltır.

Yayınlanma Tarihi : 08.05.2015

3692

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim