Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE SAÇ DÖKÜLMESİ

hamilelikte saç dökülmesiHAMİLELİKTE SAÇ DÖKÜLMESİ

 

Normalde insanların saç gelişiminin bir döngüsü vardır Bu saç gelişim döngüsünde her gün ortalama olarak 100 saç teli dökülür. Hamilelik döneminde ise saçlardaki bu dökülme biraz daha artar. Bunun nedeni hamilelikte yaşanan hormonal değişmelerdir. Fakat bu durum geçicidir. Hamilelik sonrasında saçlardaki gelişim-dökülme döngüsü normale döner. Doğumdan sonra yaklaşık 6 aya kadar saçlar normale dönmüş olur.

 

Hamilelikteki bu fazladan saç dökülmeleri oldukça bir stres yaratabilir. Fakat alınacak bazı önlemlerle hamilelikteki saç dökülmelerini azaltmak mümkündür. Bunun için neler yapılabilir? Aşağıda bazı tavsiyeler belirtilmiştir.

 

1. Hamilelikteki saç dökülmelerinde bu dönemde yaşanan östrojen hormonundaki dalgalanmaların rolü bulunmaktadır. Bu tür saç dökülmeleri için öncelikle hekime danışmakta fayda vardır. Hekim östrojen düzeyini ölçebilir. Eğer gerekirse ek bir vitamin veya mineral desteği verebilir. Saç dökülmelerinin normal olup olmadığına karar verir.

 

2. Stres ve endişe düzeyini azaltmak hamilelikte saç dökülmelerini azaltmaya yardımcı olur. Stresin saç dökülmelerinde önemli bir rolü vardır. Stres gene sağlık koşullarını olumsuz etkilediği gibi saç sağlığını da olumsuz etkiler.

 

3. Saç boyatmaktan kaçınmak, saçlara perma, saç maşası gibi uygulamalar yapmamak, saçları gerektiği ölçüde şampuanlamak, geniş dişli taraklar kullanmak gibi önlemler dökülmeleri azaltabilir.

 

4. İyi beslenmek ve hamilelikte gerekli beslenme kurallarına uymak gerekir. Hamilelikte saç dökülmeleri diyette yanan bir eksiklikten kaynaklanıyor olabilir. Örneğin vitamin ve mineral eksikliği olabilir. Dengeli beslenmek, bol sebze ve meyve tüketmek ve hekimin önerdiği vitamin desteklerini almak önemlidir.

 

5. Eğer saçlarda aşırı anormal bir dökülme varsa bu bir tiroid bozukluğunun göstergesi olabilir. Bu tür aşırı saç dökülmelerinde hekime konu danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 21.04.2015

2209

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim