Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE PROBİYOTİKLER FAYDALI MI?

hamilelikte gebelikte probiyotiklerHAMİLELİKTE PROBİYOTİKLER FAYDALI MI?

 

Probiyotikler konusu son zamanların en popüler konularından birisidir. Hamilelikte probiyotiklerin güvenli olup olmadığı, hamilelikte ne gibi işlevlerinin olduğu, faydalarının neler olduğu konuları merak edilen konulardır. Biz de annelikbilinci.com olarak sizler için probiyotikler konusunu araştırdık. Fakat hamilelikte probiyotikler konusuna geçmeden önce bunların ne olduğunu belirtmekte fayda vardır.

 

Probiyotikler nedir?

 

Probiyotikler bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar bağırsaklarımızda doğal olarak bulunurlar. Bağırsaklarda zararlı bakteriler olduğu gibi faydalı bakteriler de vardır. Bağırsak sağlığı ve vücut sağlığı için bu faydalı bakterilerin sayısının artması gerekir.

 

Zararlı bakterilerin faydalı bakterilerden fazla olduğu durumlarda bu bağırsak sağlığını da bozar. Bu nedenle probiyotikler bize bunu sağlar ve bağırsakların ve sindirim sisteminin sağlıklı işlemsine yardımcı olur. En yaygın faydalı bakteriler Actobacillus, Bifidobacterium ve Saccharomyces bakterileridir.

 

Probiyotikler hangi besinlerde bulunur?

 

Probiyotikleri destek olarak alabileceğiniz gibi ( toz, kapsül ve sıvı ) probiyotik içeren besinleri de tüketebilirsiniz. Probiyotik besinleri tüketmek daha istenen bir durumdur. Probiyotik olarak bilinen en iyi besinler şunlardır:

 

Yoğurt ( evde hazırlanmış olan )

Ayran

Kefir

Fermente edilmiş veya edilmemiş süt

Fermente soya fasulyesinden yapılmış miso ve tempeh

Bazı meyve suları ve soyalı içecekler

 

Probiyotikler hamilelikte güvenli mi?

 

Hamileyken doğal besin kaynaklarından alınan probiyotikler güvenli olduğu kabul edilmektedir. Probiyotik destekleri için ise bunları kullanmadan veya almadan önce hekime danışmak gerekir. Probiyotik desteği kullanacaksanız kullanım yönergelerine mutlaka uymalısınız.

 

Probiyotik desteklerinin günlük olarak alınması tavsiye edilmemektedir. Bunlar için hangi dozların daha uygun olacağı konusunda ise yeterli araştırmalar bulunmamaktadır. Fakat şu ana kadar ki verilere göre ve bilindiği kadarıyla probiyotik desteklerlinden dolayı zarar görmüş hamile kadınlar veya anne karnındaki bebek vakası bulunmamaktadır.

 

Probiyotiklerin hamile kadınlar ve bebek için faydaları nelerdir?

 

Şu ana kadar ki araştırmalara göre probiyotiklerin aşağıdaki riskleri azalttığı görülmüştür:

 

Yeni doğan bebeklerde egzama gibi alerjik durumlar

Prematüre doğum

Yapılan bazı araştırmalarda probiyotik alınması sonucu bebeklerde egzama gelişme riskinin azaldığı görülmüştür. Fakat bazı araştırmalarda da böyle bir etki görülmediğine dair sonuçlar elde edilmiştir.

 

Bazen bebeklerde erken doğuma yol açan nedenleri bilmek zordur. Muhtemelen erken doğum sancısına yol açan şey bir enfeksiyon olabilir. Vajina bölgesi normalde zararlı mikroorganizmalarla mücadele eden, bunları önleyen sağlıklı mikroorganizmalar barındırır. Bunların sağlıklı bir denge içinde olması gerekir. Bu denge bazen bozulur ve zararlı bakterilerin sayısı daha fazla olur. Bu da pamukçuk gibi enfeksiyonların oluşmasına neden olur.

Probiyotiklerin zararlı mikroorganizmaları yenerek bunların çoğalmasını önlediği düşünülmektedir. Bunun da erken doğum sancısı riskini azalttığı varsayılmaktadır. Fakat probiyotiklerin böyle bir etkisinin olduğunu net olarak söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yayınlanma Tarihi : 05.04.2016

7150

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim