Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE PİLATESİN FAYDALARI

hamilelikte pilatesin faydalarıHAMİLELİKTE PİLATESİN FAYDALARI

 

Pilates nedir?

 

Pilates esnek, güçlü, dengeli olmak ve koordinasyonu sağlamak için vücudunu disipline etmeye yönelik bir egzersiz yöntemidir. Pilateste bu amaca ulaşmak için çeşitli hareketler ve pozisyonlar vardır. Bu yöntemde de derin solunum ve rahatlama önemlidir.

 

Pilateste hareketler karın, pelvik taban kasları ve sırt kasları üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu bölgeler vücuda iyi bir duruş ve denge sağlamada ve güç kazandırmada önemlidir. Kaslar güçlendiği zaman vücudun dengesi de gelişir.

 

Hamilelikte pilatesin faydaları nelerdir?

 

Pilates hamilelikte diğer eklemleri zorlamadan karın, pelvik taban kasları ve sırt bölgesini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle bu tür bir egzersiz hamilelikte harikadır. Yapılan bazı araştırmalara göre düzenli pilates hareketleri yapmak, pelvik taban egzersizleri yapmak kadar etkili olabilmektedir.

 

Hamilelikte pilates yaparken pilates eğitmeninin hamile kadınlara yönelik eğitimde bilgili ve tecrübeli olması gerekir. Hamile kadınlar için bir pilates sınıfı seçmekte fayda vardır.

 

Hamilelikte pilates kısaca şu faydaları sağlar:

 

Karın bölgesini güçlendirir.

Sırt ağrılarını azaltır.

Pelvik tabanı güçlendirir.

Dengeye yardımcı olur. Bu da hamilelikte artan kaza riskini düşürür.

Pelvis ve sırt bölgesine olan gerginliği alır.

Solunumu geliştirir ve rahatlama sağlar. Bu durum hamilelik ve doğum süreci için faydalıdır

 

Genel olarak egzersiz yapmak hamilelikte oldukça faydalıdır. Pilates ve yoga egzersizlerinin yanında yürüyüş, yüzme ve diğer kas güçlendirme egzersizlerini de yapmakta fayda vardır. Her egzersizde olduğu gibi pilateste de başlamadan önce hekime danışmak gerekir. Ayrıca pilates hareketleri öncesi pelvik taban kasklarını biraz çalıştırmakta da fayda vardır. Bu pilatesin faydasını artırır. Bunun için de şu hareketler yapılabilir:

 

1. Yerde ellerlinizin ve dizlerinizin üzerine durun. Her iki ellerinizi de yerde omuzlarınızın tam hizasına yerleştirin. Dizleriniz ise kalçanızla dik açı oluşturmalıdır. Sırtınız yere paralel durmalıdır. Bu pozisyonunuzun doğru durup durmadığını aynaya bakarak anlayabilirsiniz.

 

2. Derin bir nefes alın ve sonra nefesini verirken aynı zamanda pelvik taban kaslarınızı sıkın. Bu şekilde 10 sn bekleyin ve serbest bırakın. Bu hareketi günde birkaç set halinde ve her sette 10 defa tekrarlayabilirsiniz. Bu hareket kaslarınızı rahatlatacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 28.05.2014

4092

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim