Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİNİN FAYDALARI

hamilelikte omega 3 yağ asitlerinin faydalarıHAMİLELİKTE OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİNİN FAYDALARI

 

Omega 3 yağ asitleri hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin göz gelişimi ve nörolojik gelişimi için önemlidir. Özellikle Amerikan tarzı beslenme şekillerinde bu önemli besinlerin eksikliği hissedilmektedir. Omega 3 yağ asitlerinin eksikliği hamilelik döneminde kendini önemli düzeyde hissettirebilir.

 

Omega 3’ler anne karnındaki bebeğin sinir sitemi gelişimi için kritiktir. Bu omega 3 yağ asitleri doğum sonrasında annenin süt üretimi için de kullanılırlar. Fakat hamilelik döneminde omega 3 alımını belli düzeylerde yapmak gerekir. Bu konuda hekimden yardım alınmalıdır.

Omega 3 yağ asitlerinin çocuklarda bilişsel gelişimlerine önemli katkı yaptığı be bebeklerde alerji riskini azaltmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

 

Omega 3 yağ asitleri hamilelik döneminde pozitif etkiler yaratabilir. Omega 3 alımı erken doğum sancısı ve erken doğum riskini azaltır. Omega 3 hamilelikte görülebilen preeklampsi ( hamilelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon durumu ) riskini de düşürür. Bebeğin doğum kilosunun normal olmasına ve hamilelikteki kilonun normal düzeylerde olmasına yardımcı olur.

 

Omega 3 yağ asitlerinin eksikliği annede depresyon riskini artırır. Hamilelikte omega 3 eksikliği yaşayan kadınlarda lohusalık depresyonu riski daha fazladır.

Yayınlanma Tarihi : 29.04.2014

3702

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim