Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE OLUMSUZ DUYGULARLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

hamilelikte olumsuz duygularla nasıl başa çıkılırHAMİLELİKTE OLUMSUZ DUYGULARLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

 

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişmeler, vücuttaki çeşitli fiziksel değişmeler, normal rutin yaşamın değişmesi gibi etkenler hamile kadınlarda çeşitli olumsuz duyguların oluşmasına neden olabilir. Korku ve endişe gibi olumsuz duygular aslında hamilelikte normla duygulardır. Elbette ki hamilelikte yaşanan olumsuz duygularla baş etmenin yolları da bulunmaktadır. Hamilelik döneminizde olumsuz duygularla baş edebilmek için aşağıdaki çözüm yollarını uygulamaya çalışmanız size yardımcı olacaktır:

 

1. Hamilelik döneminde yaşadığınız korku, endişe, üzüntü v.b. olumsuz duygularınızla baş edebilmeniz için sizinle aynı duyguları paylaşan diğer anne adaylarıyla iletişim halinde olun. Bu konuda destek gruplarına katılabilirsiniz. Sizinle aynı şeyleri paylaşanlarla birlikte olmanız, duygularınızı paylaşmanız, tecrübelerinizi paylaşmanız sizin için oldukça rahatlatıcı olur.

 

2. Hamilelikte doğru beslenmeniz, egzersiz yapmanız ve yeterli uyumanız her açıdan önemli. Psikolojiniz ve yaşadığınız olumsuz duygularla da baş etmenizde, bunları hafifletmenizde size yardımcı olacaktır.

 

3. Eğer düşük yapmaktan veya doğum kurslarından korkuyorsanız, 35 yaşın üzerinde olup da bunun olumsuz etkilerinden çekiniyorsanız bu duygularınızı hafifletmek için düzenli olarak hekiminizi ziyaret edin. Düzenli hekim ziyaretleriyle sürekli kontrol altında olursunuz. Bu da olası olumsuz gelişmeleri önceden önlemek veya riskini azaltmak için oldukça önemlidir.

 

4. Daha şimdiden hamilelik döneminizde doğum sonrası için bebeğinizin bakımıyla ilgili bakım planınızı oluşturun. Finansal sorunlarınız, size yardımcı olacak olan kişiler, diğer bütün ihtiyaçlarınız için şimdiden planlama yaparak çözümler bulmaya çalışın. Böylelikle kafanız daha rahat olur.

 

5. Eğer yaşadığınız olumsuz duygular sizi oldukça yıpratıyorsa, kendinizi bunalmış hissediyorsanız bu konuda mutlaka bir terapiste görünün. Profesyonel bir yardım almanız faydalıdır. Özellikle kendinize zarar verme düşünceniz varsa, alkol ve diğer zararlı ilaçlardan kullanma eğiliminiz artıyorsa mutlaka bu konuda bir terapiste görünün.

Yayınlanma Tarihi : 11.06.2015

2250

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim