Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE MUTLAKA ALINMASI GEREKEN VİTAMİN VE MİNERALLER

hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller

HAMİLELİKTE MUTLAKA ALINMASI GEREKEN VİTAMİN VE MİNERALLER

 

Hamilelik boyunca anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi ve karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için vitamin ve mineral alımı çok önemlidir.

C vitamini

Alınması gereken vitaminlerin başında C vitamini gelir. C vitamini hem anne hem de anne karnındaki bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir.

Bağışıklık sistemi güçlenen anne enfeksiyonlara karşı daha dirençli olur. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı daha korunaklı olur. Ayrıca hastalıkları da daha çabuk atlatabilir. Bu olumlu yönler elbette ki bebek için de olumludur.

Bu aşıdan bakınca hamile bir bayanın beslenmesinde taze meyve ve sebzelerin yeri vazgeçilmezdir. Kırmızı renkli meyveler ve kivi de önemli C vitamini kaynaklarındandır. Ayrıca turunçgiller, maydanoz, kabak ve domates C vitamini yönünden zengin yiyeceklerdir. ( Hamilelikte C Vitamini İhtiyacı )

B6 vitamini

B6 vitamini de hamile bir bayan için önemli bir vitamindir. Özellikle mide bulantılarının önlenmesinde önemli rolü vardır. Sindirim sistemine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı yapar. Kolesterolü de düzenleyerek kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar. B6 vitamini yumurta sarısı, muz, patates, bezelye, ıspanak, havuç, balık, kepekli ekmek, buğday tohumunda bolca bulunur.

Çinko

Çinko da hamilelik süresince bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Çinko içeren besinlere anne adayının ihtiyacı vardır. Bu anne karnındaki bebeğin gelişimine de olumlu yönde katkıda bulunur. Çinko yumurta sarısı, balık, et, karaciğer, tahıllar, ceviz, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bulunur.

( Hamilelikte Çinko Alımı )

Ayrıca düzenli beslenme programında şekerden, fazla tuz ve yağdan, asitli içeceklerden uzak durmak gerekir. Bu tür şeyler hem anne için hem de bebek için faydadan çok zarar getirecektir.

Yayınlanma Tarihi : 15.10.2011

12149

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim