Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE KUSURLU BEBEKLER

hamilelikte kusurlu bebeklerGenelde hamilelik süreci kadınlar için çok büyük sorunlar oluşmadan ilerler ve sonuçta sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Fakat surum her zaman böyle olmayabilir. Zaman zaman anne karnında büyüyen bebeğin çeşitli yönlerden kusurları oluşur. Hatta bu kusurlar daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Bu tabiî ki hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmak ve sonunda sağlıklı bir bebek doğurmayı dört gözle bekleyen anneler için bir yıkım olabilir. Böyle bir durumda her ne kadar sakin olabilmek ve doğru kararlar almak gerektiği önemli olsa da özellikle anne adayı için büyük bir üzüntü kaynağı olur. Hayal kırıklığı, suçluluk hissi ve daha ileriki durumlarda depresyon belirtileri görülebilir.

Kusurlu bebeklerin oluşumu durumunda elbette ki sakin olmak ve iyi düşünmek gerekir. Bu durumda akla gelen ilk çözüm kusurlu bebeğin anne karnından alınmasıdır yani hamileliği sonlandırmaktır. Genel olarak görünen bu durum olsa da yine de konuyu daha iyi araştırmak konuyla ilgili başka uzmanlar da danışmakta fayda vardır. Acaba gebeli sonlandırmadan önce yapılabilecek başka şeyler var mı diye düşünmek ve araştırmak gerekir

Eğer yapılan araştırmalarda ve danışılan uzman kişilerin de bilgileri doğrultusunda hamilelik süreci sonlandırılabilir. Her ne kadar bu durum anne adaylarını büyük üzüntüye sevketse de mevcut durumu başka yönleriyle de düşünmek gerekir. Acaba bir anne ve baba kusurlu bir bebeği dünyaya gerçekten getirmeyi düşünüyorlar mı? Doğacak kusurlu bebeğin getireceği sorunlarla baş edebilecekler mi? Bu kurslu bebek büyüdüğü zaman hayatın zorluklarıyla nasıl baş edebilecekler? Bu ve buna benzer soruları açıklıkla sorup cevaplamak gerekir.

Yapılan araştırmalara göre ilk hamilelikleri başarısızlıkla sonuçlanan kadınların gerekli önlemler alındığı takdirde ikinci ve sonraki hamileliklerini başarılı bir şekilde devam ettirdikleri ve dünyaya sağlıklı bebekler getirebilmektedirler.

Tabi anne karnında kusurlu bir bebek oluşumunun çeşitli nedenleri vardır. Genetik nedenler, hamilelikteki yaşam şekli, beslenme şekli, hamilelik öncesi olumsuz yaşam koşulları, annedeki herhangi bir rahatsızlık gibi birçok etken buna yol açmış olabilir.

Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey öncelikle anne ve baba adayının mevcut durumu sağlıklı bir şekilde değerlendirip doğru kararı almasıdır. Hamilelik sürecinin sonlandırılması gerekiyorsa da bu durumun getirdiği zorlukları, psikolojik zorlukları beraber göğüslemek konusunda hem fikir olmalıdırlar. Eşlerin bu noktada birbirlerine karşı gösterecekleri sabır, anlayış ve empati çok önemlidir.

Diğer yandan hamilelik sürecinin bu şekilde sonlanmasına yani kusurlu bebek oluşumuna yol açan nedenleri çok iyi değerlendirip, sonraki hamilelik süreci için gerekli önlemler alınmalıdır. Annenin beslenme ve yaşam şekliyle ilgili bir sorun varsa bunlar düzeltilmelidir. Annenin sigara içme ve alkol gibi sorunları varsa bu alışkanlıklar derhal terk edilmelidir. Anneyle ilgili bir sağlık sorunu varsa derhal bir tedavi ve çözüm yolu bulunmalıdır. Bu konuda hekimle doğru ve sağlıklı bir iletişim içine girmek de yerinde olacaktır. Ayrıca bu durumun getirdiği psikolojik zorlukların üstesinden gelmek için de eşlerin bu konuda profesyonel bir yardım almasında fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 28.09.2011

3781

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim