Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE KANSIZLIK BELİRTİLERİ

hamilelikte kansızlık belirtileriHAMİLELİKTE KANSIZLIK BELİRTİLERİ

 

Hamilelik döneminde kadılarda en çok rastlanan sorunlardan birisidir. Hamilelikte kansızlık ciddi olabileceği gibi teşhisi ve tedavisi de bir o kadar kolaydır. Hamilelikte kansızlığın nedeni demir eksikliğidir. Demir aksiliğinde vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretemez ve kansızlık durumu oluşur.

 

Hamilelikte kansızlık belirtileri

 

Baş dönmesi

 

Hamilelikte kansızlığın ne temel belirtilerinden birisi baş dönmesi veya baygınlıktır. Baş dönmesi veya baygınlık aktiviteler sırasında veya ayaktayken olur. Çünkü vücutta kırmızı kan hücresi sayısı azdır. Beyin doğru miktarda oksijen alamaz ve bu da baş dönmesi veya baygınlığa neden olur.

 

Cilt solgunluğu

 

Hamilelikte kansızlık belirtilerinden biri cilt solgunluğudur. Bu sorun açık tenlilerde daha belirgindir. Özelikle şiddetli kansızlık durumunda oldukça belli olur.

 

Güçsüzlük

 

Hamilelikte bir diğer kansızlık belirtisi güçsüzlüktür. Kansız olan kadın kendini güçsüz hisseder. Çünkü vücuda yeterince oksijen gitmez. Bu da normalden daha çok, bitkin, yorun ve güçsüz hissetmeye neden olur. Kansızlık sorunu yaşana kişi dinlendikten sonra bile kendini yorgun hissedebilir.

 

Hamilelikte kansızlık teşhisi

 

Yukarıdaki hamilelikte kansızlık belirtileri oluyorsa hekime danışılmalıdır Basit bir kan testiyle kansızlık teşhisi koyulabilmektedir.

 

Hamilelikte kansızlık tedavisi

 

Hamilelikte kansızlık için diyette demir alımına özellikle dikkat etmek gerekir. Demir içeren besinler özellikle tüketilmelidir. Kırmızı et ve demir oranı yüksek sebzeler ( ıspanak v.b. ) tüketilebilir. Bu anlamda ev ortamında demir zengini besinlerle beslenerek kansızlık sorunu kolayca çözülebilir. Kansızlık düzeyi çok şiddetliyse hekim demir desteği verebilir.

Yayınlanma Tarihi : 23.03.2014

5380

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim