Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE İSHAL, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

hamilelikte ishalHAMİLELİKTE İSHAL, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

 

Hamilelikte ishal dikkatle ele alınması gereken bir sorun ve hamile bir kadında yaratacağı ciddi sıvı eksikliği hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için riskler oluşturabilir. Bağırsak hareketlerinin ishal olarak tanımlanması için katı dışkının 1 gün içinde 3 ve daha fazla sayıda sulu gelmesi gerekir. Bu nedenle hamilelik döneminde kadınların ishal durumunda vücutlarının sıvı ihtiyacını iyi karşılamaları gerekir.

 

Hamilelikte ishalin nedenleri nelerdir?

 

Hamilelikte ishal oluşması normal kabul edilen durumlardan birisidir. Hamilelikte ishalin birçok nedeni olabilir. Yani hamilelik ve ishal arasında bağlantılar bulunmaktadır.

 

1. hamile olduğunu öğrenmek bir kadında ishal nedeni olabilir. Bunun en temel nedeni o andaki heyecan ve stresli durumdur.

 

2. Hamilelik döneminde diyette yapılan değişiklikler ishale neden olabilir. Çünkü hamilelik döneminde kadınların diyetlerinde değişmeler olması, belli besinleri özellikle tüketip belli besinleri tüketmemek, beslenme düzeni değişiklikleri gibi nedenler ishale ve mide sorunlarına neden olabilir.

 

3. Bazı kadınların bazı besinlere karşı hassasiyeti olabilir. Bu besin hassasiyeti hamilelikte ishale neden olabilir.

 

4. Hamilelikte meydana gelen hormonal değişmeler bir başka ishal nedenlerinden birisidir.

 

5. Hamilelikte yaşanan stres ishal nedenlerinden birisidir. Çünkü stres mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.

 

Hamiliğin son 3 aylık döneminde ishal

 

Hamileliğin son 3 aylık döneminde yaşanan ishal vakaları yaygın değildir fakat doğum süreci yaklaştıkça ishale daha yatkın bir durum ortaya çıkabilir. Bu tür bir ishal doğumun yaklaştığının da bir belirtisi olabilir. Bazı vakalarda ishal erken doğum belirtisi de sayılabilmektedir. Bu nedenle hamile kadınların gerçek doğum belirtileri ve erken doğum belirtilerini bilmeleri faydalı olacaktır.

 

Hamilelikte ishal tedavisi

 

1. Vücudun sıvı ihtiyacı iyi karşılanmalıdır. İshal vakalarının çoğu birkaç gün içinde kendi kendine geçer. İshalde dikkatle ele alınması gereken konu vücutta yaşanacak sıvı yetersizliğidir. Çünkü ishal vakalarında vücutta sıvı kaybı olur. Hamilelikte ishal vakalarında fazla miktarda sıvı kaynı özellikle risklidir. Bu hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için risk oluşturur. Bu nedenle hamilelikte ishalde bol su ve diğer meyve sularından içerek vücudun sıvı ihtiyacını iyi karşılamak gerekir. Böylelikle vücuttaki ciddi bir sorun ve potasyum kaybı da önlenmiş olur.

 

2. İshal eğer birkaç gün içinde kendi kendine geçmezse hemen hekime başvurmak gerekir. hamilelikteki ishal eğer bir bakteri veya parazitten dolayı oluşmuşsa antibiyotik verilebilir. Eğer ishale neden olan bir virüs ise antibiyotikler bu konuda yardımcı olmayacaktır. Hekimin hastanın kişisel durumuna göre bir tedavi önerecektir. Tabi hamilelikte ilaç kullanımı da güvenli bir şekilde olması gereken bir konudur.

 

Hamilelikte ishali önlemek için

 

1. Mümkün olduğunca sokak satıcılarından yiyecek bir şey alınmamalıdır.

2. Yemekler mümkün olduğunca evde yenmelidir.

3. Hijyen kuralarına iyi uyulmalı ve eller sıklıkla yıkanmalıdır.

4. Sebze ve meyveler tüketilmeden önce bol suyla iyice yıkanmalıdır.

5. Hijyen koşullarının kötü olduğu ortamlardan uzak durulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 13.01.2015

3484

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim