Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE HURMA YEMENİN FAYDALARI

hamilelikte hurmanın faydalarıHAMİLELİKTE HURMA YEMENİN FAYDALARI

 

Hurma oldukça besleyici bir besin olarak hamilelikte yemenizde fayda olan besinlerden birisidir. Hurmanın besin içeriğine baktığınızda oldukça değerli bir besin olduğu anlaşılmaktadır. Hurma enerji, protein, folik asit, lif, demir, K vitamini ve potasyum kaynağıdır. Yağ oranı düşüktür. Doğal bir şeker kaynağıdır. Sindirim sistemimi düzenlemeye yardımcı olur.

 

Hurma doğal şeker kaynağıdır

 

Hurma doğal bir şeker kaynağı olarak vücuda enerji verir. Bilindiği gibi enerji düzeyi hamilelikte önemli bir konudur. Hamilelikte enerji ihtiyacı artar. Dolayısıyla enerji ihtiyacının giderilmesinde hurma faydalıdır.

 

Hurma protein kaynağıdır

 

Hamlelikte vücudun ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi de yeterli düzeyde protein sağlanmasıdır. Proteinler sağlıklı bir hamilelik için gerekli olduğu gibi anne karnındaki bebeğin de gelişimini destekler. Hamile kadıların günlük protein ihtiyacı 70 gr. kadardır.

 

Hurma lif kaynağıdır

 

Hurma sağlıklı bir sindirim sistemi için faydalı bir besindir. Hamilelik döneminde kabızlık gibi sorunlarla baş etmeye yardımcı olur. Ayrıca,

 

Enfeksiyonlardan korunmaya ve yüksek kolesterolü azalmaya yardımcı olur.

Hamilelikte sağlıklı bir kiloda kalmayı sağlar. Diyabet ve yüksek tansiyona karşı da faydalıdır.

 

Hurma folik asit içerir

 

Folik asit sağlıklı hücre gelişimini ve ansızlığı önlemeye yardımcı olur. Bebekte spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemede folik asit oldukça önemlidir.

( Gebelikte Folik Asit Neden Önemli? )

 

Hurma K vitamini kaynağı

 

K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar ve kemikleri güçlendirir. Bebekler genelde K vitamini düşük düzeyde doğarlar. Bu nedenle hamilelik döneminde bu ihtiyacı karşılamak gerekir.

 

Bebeklerde K vitamini eksikliği tehlikeli olabilir. Bebekte kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir. Bu da bebeğin yaşamı için risk oluşturabilir.

 

K vitamini bebeğin kemik gelişimine de katkı sağlar.

 

Hurma demir kaynağıdır

 

Gebelikte demir minerali bazı metabolik süreçlerde önemli rol oynamaktadır. Vücutta oksijenin taşınmasında görevlidir.

 

Hamilelikte kansızlığı önlemede ve bağışıklığı güçlendirmede önemli bir mineraldir.

 

Potasyum

 

Hurma potasyum içeriğiyle kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan bir besindir. Hamilelikte ayrıca vücuttaki sıvı dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Kalp sağlığı, sindirim sistemi ve kas fonksiyonlarında da rol oynar. Hamilelikte yeterli düzeyde potasyum içeren besinlerden tüketildiğinde bu sinir sistemini ve kas fonksiyonlarını da olumlu yönde etkiler. Potasyum eksikliği ise böbrek taşlarına ve hatta ölüme bile yol açabilir. ( Hamilelikte Potasyum Eksikliğini Önlemek İçin )

 

Magnezyum

 

Hurma magnezyum minerali de içerir. Magnezyum kasların kasılmasında ve kalp ritmini düzenlemede rol oynar. Diş ve kemik oluşumunda ve kan şekerini düzenlemede yardımcı olur.

 

Yapılan araştırmalara göre hamilelikte magnezyum eksikliği kan basıncının yükselmesine, karaciğer ve böbreklerde sorunlara ve görme duyusunda sorunlara yol açar.

 

2011 yılında Obstetrics and Gynecology dergisinde yayınlanan bir yazıda hurmanın doğum sancısı süresini kısaltarak doğuma yardımcı olup, kolaylaştırdığına dair bir araştırma yazısı yayınlanmıştır.

 

Hurmanın tüm faydalı özelliklerinin dışında aslında dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Aslında bu hemen hemen tüm besinler için geçerlidir. Hurmayı orta düzeyde tüketmek gerektiğini unutmamak gerekir. Aşırı düzeyde tüketilmemelidir. Örneğin günlük en fazla bir avuç kadar tüketilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 16.02.2016

5279

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim