Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE HEMOROİD

hamilelikte hemoroid

HAMİLELİKTE HEMOROİD

 

Hamilelikte hemoroid nedenleri nedir?

 

Hemoroid hamilelik sürecinde görülebilecek rahatsızlıklardan birisidir. Hamile kadınların yarıya yakınında hemoroid görülebilir. Hemoroid makattaki bir tür varisleşmedir. Anüs ve rektum bölgesinde toplardamarlar şişmiş durumdadır. Hemoroide yol açan en temel etken kabızlık ve beslenme şeklidir.

 

Hamilelikte hemoroid belirtileri nelerdir?

 

Hamilelikte hemoroidin belirtileri arasında makatta kanama, kaşıntı ve yanma vardır. Makattaki kanamalar o bölgede oluşan çatlaklardan da kaynaklanabilir. Çünkü kabızlık o bölgedeki dokuya zarar verir ve çatlar.

 

Hamilelikte hemoroid tedavisi

 

Öncelikle bu belirtilerin hemoroid olup olmadığı kontrol edilir. Ondan sonra gerekli tedaviler yapılır. Hamilelikte hemoroid oluşumunda beslenme faktörü de etkili olduğu için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bol meyve ve sebze, kepekli yiyecekler, lifli yiyecekler, baklagiller, tam tahıllı gıdalar yenmelidir. Suyu bolca tüketmelidir. Su kişinin dışkısını yumuşatır ve tuvaletini daha rahat yapmasına da yardımcı olur. Acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle acılı yiyecekler bu durumu oldukça azdırırlar. Kafeinli içecekler de makattaki kaşıntı ve yanmayı artıran şeylerdir.

 

Hamilelikte hemoroid sorunu için eğer doktorunuz müsaade ettiyse fitil, krem gibi hemoroidi iyileştirmeye yarayan şeyleri kullanabilirsiniz. Tuvalet sonrası makat bölgesini iyice temizlemek, temizlerken mümkünse ılık su kullanmak gerekir. Oturma banyosu da hemoroid için iyi gelecektir.

 

Hamilelikte hemoroidi önlemek için neler yapılabilir?

 

Hamilelikte hemoridin en temel nedeni kabızlık olduğu için öncelikle yapılması gereken kabız olmamaya gayret etmek ve bunun için gerekli önlemleri almaktır. Bu da yukarıda belirtildiği gibi bol lifli gıdalar, bol su, kepekli yiyecekler, baklagiller, meyve ve sebze tüketmekle mümkün olur. Sürekli oturmaktan kaçınmak gerekir. Arada kısa yürüyüşler yapmak kabızlık sorununa iyi gelir. Ayrıca uzun süre ayakta kalmakta zararlıdır. Çünkü her iki durum da hemoroid oluşumunu kolaylaştırır.

 

Tuvalet yaparken ıkınma makattaki damarlara zarar verir ve çatlamalar olur. Kişi kabız olduğu için veya dışkısı çok kuru olduğu için ıkınır. Bunun için de bol sıvı almak ve kabızlığa yakalanmamak şarttır. Düzenli olarak egzersiz yapmak da hemoroid oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 26.10.2011

6863

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim