Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE HAVUÇ NEDEN FAYDALI?

Hamilelikte havuç neden faydalıHAMİLELİKTE HAVUÇ NEDEN FAYDALI?

 

Hamilelikte havuç tüketimiyle ilgili birçok soru sorulmaktadır. Hamilelikte havuç neden tüketilmeli? Hamilelikte havucun faydaları neler? Tarzındaki sorular anne adayları tarafından zaman zaman merak edilmektedir.

 

Hamilelikte kadınların anne sağlığı ve bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimi için daha iyi beslenmeleri ve daha sağlıklı besinler tüketmeleri gerekir. Bütün sebze türleri yüksek besleyici özellikleri yönüyle hamile kadınların mutlaka tüketmeleri gereken besinlerdir. Havuç da bunlardan birisidir.

 

Havuç beta-karoten yönü güçlü olan bir besindir. Her renkli sebze gibi besleyici yönü harikadır. Beta-karoten ayrıca A vitamini alımı için de önemlidir. Bilindiği gibi A vitamini anne karnındaki fetusun görme gelişimi için önemli bir vitamindir.  A vitamini ayrıca annenin de göz sağlığı için faydalıdır.

 

Havucun hamile kadınlar için faydalarını sıralarken bunu aslında içerdiği vitaminler ve mineraller yoluyla anlatmakta fayda vardır:

 

A vitamini: Havuç A vitamini kaynağıdır. A vitamini hamile kadınlarda göz sağlığı için faydalı bir vitamindir. Ayrıca fetusun da görme gelişimini destekler.

 

Beta-karoten: Havuç portakal renkli bir sebze olarak önemli bir beta-karoten kaynağıdır. Vücutta depolanarak ihtiyaç halinde A vitaminine dönüşür. Beta-karoten ayrıca antioksidan olarak görev görür. Bu yönüyle hamile kadınlar için serbest radikallere karşı önemli bir koruma rolü oynar. Bilindiği gibi serbest radikaller denilen maddeler vücutta kanser oluşumuna yol açabilen maddelerdir. Bu yönüyle beta-karoten zengini olan havuç kansere karşı da koruma sağlar.

 

Kalsiyum: Hamile kadınların kalsiyum ihtiyacı oldukça fazladır. Diş ve kemik sağlığı için gereklidir. Ayrıca anne karnındaki fetusun diş ve kemik gelişimini de destekler. Kalsiyum ayrıca doğum sonrasında annenin yeterli süt üretimini de destekler.

 

C vitamini: Havuç C vitamini kaynağı olarak hamile kadınlarda bağışıklık sistemi için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlü tutar. Ayrıca anne adayının kemik ve diş sağlığı için de faydalıdır. Vücutta kolajen üretimini de artırır. C vitamini vücuttaki demirin daha iyi emilmesine yardımcı olduğu için hamilelik döneminde kansızlık sorununu önlemeye de yardımcı olur. Bunun yanında C vitamini bebekte doğum kusurları riskini azaltarak bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesine yardımcı olur.

 

Potasyum: Potasyum hamile kadınlar için oldukça faydalı bir mineraldir. Kas kramplarını önlemeye yardımcı olur. Kalp atımlarını düzenler. Beyne kan akımını artırır. Sinirler arasındaki bağlantıda rol alır. Kolesterolü de normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur.

 

Lif: Havuç lif açısından da zengin bir besindir. Bu yönüyle hamilelerde kabızlık sorununu önlemede etkilidir. Havuç ayrıca yağ oranı düşük bir besin olduğu için hamilelikte normal kilolarda kalmaya ve kilo kontrolüne de yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 09.02.2016

7293

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim