Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE HANGİ MEYVELERİ TERCİH ETMELİ?

hamilelikte hangi meyveleri tercih etmeliHAMİLELİKTE HANGİ MEYVELERİ TERCİH ETMELİ?

 

Hamilelikte meyve tüketimi neden önemli?

 

Hamile bir kadın olarak sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için sağlıklı beslenmeniz ve doğru besinleri tüketmeniz gerekiyor. Bunlar içinde meyve tüketiminiz de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle bazı meyveleri tüketmeniz, doğru meyve tercihi yapmanız da önemli bir husustur. Hamilelikte meyve tüketiminin yanında, doru meyveleri de tüketmek hem sizin enerji düzeyinizi de artıracak hem de bebeğinizin beyin ve kalp sağlığına yardımcı olacaktır.

 

Hamilelikte hangi meyveleri tercih etmeli?

 

1. Mümkün olduğunca organik meyveleri tercih edin. Bu size pestisit içermeyen meyve tüketmenize imkan sağlayacaktır. Organik meyve üreten veya organik meyve temin edebileceğiniz bir yer bulmanızda fayda vardır.

 

2. Hamile olduğunuz sürece mümkün olduğunca özellikle doğal C vitamini tüketmeye çalışın. C vitamini hamilelik döneminde oldukça önemli bir vitamindir ve hem sizin hem de bebeğinizin vücudundaki emir emilimine d e yardımcı olur. Böylelikle hamilelikte kansızlık riskinizi düşürür. C vitamini ayrıca sağlıklı dişler ve diş etleri için gereklidir.

 

Portakal, greyfurt gibi C vitamini içeren turunçgil meyveleri,  şeftali ve elma c vitamini kaynağı meyve olarak tüketilmelidir. Bu meyvelerin sularını da sabah kahvaltılarında içmek oldukça faydalıdır.

 

Domates de yüksek düzeyde C vitamini içerir. Yeşil yapraklı sebzeler de önemli düzeyde C vitamini sağlarlar.

 

3. Hamilelik döneminde mümkün olduğunca folik asit içeren meyvelerden bol tüketmeye çalışın. Folik asit koyu sarı meyvelerde ( kayısı ve nektariler v.b. ) bol bulunur. Bu meyveler ayrıca tam bir protein deposudur. Hamilelikte sindirim sisteminin de iyi çalışmasına yardımcı olurlar. Sebze olarak da bezelye ve fasulye folik asit açısından oldukça zengindir.

 

4. Hamilelikte döneminde mutlaka günlük olarak meyve tüketimine önem verin. Her öğünde meyve tüketmeniz faydalı olacaktır. Karbonhidrat kaynağı olarak elma ve muz tüketmeniz önerilir. Potasyum, demir, lif ve kalsiyum kaynağı meyvelerden tüketin. Hamilelikte meyve tüketimiyle kemiklerinizin güçlenmesine ve bağırsak fonksiyonlarınıza da yardımcı olmuş olursunuz.

Yayınlanma Tarihi : 06.01.2014

12485

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim