Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE HANGİ İÇECEKLERİ İÇMELİ?

hamilelikte hangi içecekleri içmeliHAMİLELİKTE HANGİ İÇECEKLERİ İÇMELİ?

 

Hamilelik dönemi tükettiğiniz katı besinlerin yanında içtiğiniz içecekleri de tekrar bir gözden geçirmeniz gereken bir dönem. Örneğin hamilelikte alkol tüketiminden kaçınılması gerekir. Alkolün azının da çoğununda hamilelikte zararlı olduğu bilinmektedir. Yani hamilelikte alkolün güvenli bir düzeyi yoktur. Hamilelikte kafein tüketimi konusunda ise “kafeine evet fakat fazlasına hayır” düşüncesi hakimdir. Kafeinin fazlası hamilelikte düşük riskini artıran bir etkendir. Aynı şekilde kola gibi içecekler de hamilelikte kaçınılması gereken içecekler. Hamilelikte içecekleri seçerken anne karındaki bebeği de düşünerek karar vermek gerekir. Peki hamilelikte hangi içecekleri içmeli? Hangi içecekler güvenli? İşte yanıtları:

 

Su: Belki biraz klişe gibi gelebilir. Fakat su tüm yaşamınızda olduğu gibi hamilelik döneminizde de sizin için en faydalı içecek olacak. Su ayrıca anne karnındaki bebek için de faydalıdır. Bebeği besinler yoluyla beslemeye yardımcı olur. Ayrıca su hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık, hemoroid, şişme ve vücutta sıvı yetersizliğini önlemede faydalıdır. Vücutta sıvı yetersizliğinin erken doğum sancılarını tetikleyebileceği bilinmektedir.

 

Çay: Hamilelik döneminizde fazla olmamak koşuluyla siyah çay tüketilebilir. Günde 200 mgdan fazla kafein tüketilmemsi gerektiğini de bilmek gerekir. Çünkü çay da kafein içerir. Ayrıca hamilelikte güvenli olarak kabul edilen ve fayda sağlayan bitkisel çaylar da bulunmaktadır. Fakat hamilelikte bitkisel çay tüketmeden önce hekime danışmak daha uygundur. Örneğin kırmızı ahududu yaprağı çayı rahmi güçlendirir. Nane, papatya ya da zencefil çayı hamilelikte mide bulantılarına iyi gelmektedir. Isırgan otu çayı A, C ve K vitaminler, potasyum ve demir mineralleri yönünden zengindir. Hamilelikte bitkisel laksatif maddeler içeren temizleyici çaylardan kaçınmak gerekir. Bunlar uygun kullanılmadıkları zaman erken doğumu ve hatta düşükleri tetikleyebilir. Bu nedenle hamilelikte bitkisel çaylar konusunda seçim yapmadan önce hekime danışmak gerekir.

 

Meyve suları: Tıpkı süt gibi D vitamini ve kalsiyum katkılı çoğu meyve suyu da hamile kadınların diyetinde içebilecekleri içeceklerdir. Fakat %100 meyve suyu olanlar tercih edilmelidir. Maksimum fayda için konsantre edilmemiş olmalı ve taze tüketilmelidir. Diğer yandan hamilelikte gestasyonel diyabet yani gebelik diyabeti riskine karşı da bu tür meyve sularını limitli tüketmek gerekir. Hamilelikte ideal olan taze sıkılmış meyve sularıdır.

Yayınlanma Tarihi : 18.12.2014

6505

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim