Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE GÜVENLİ CİLT BAKIM UYGULAMALARI

hamilelikte güvenli cilt bakım uygulamalarıHAMİLELİKTE GÜVENLİ CİLT BAKIM UYGULAMALARI

 

Hamilelik döneminde kullandığınız cilt bakım ürünlerine biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Çünkü birçok cilt bakım ürünlerinde bulunan kimyasal maddeler hamilelikte zararlı etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle hamile bir kadın olarak evinizde kullanabileceğiniz birçok doğal, ev yapımı cilt bakım ürünleri de bulunmaktadır.

 

1. Hamilelikte cildinizi temizleme konusunda cilt gözeneklerinizi tıkamayacak doğal cilt temizleyiciler vardır. Örneğin bunun için esansiyel yağlarla hazırlanmış bir cilt temizleyici kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar hintyağı ile 1 çay kaşığı kadar zeytinyağını karıştırarak cildinize 2 dk. süreyle masaj yapar şekilde nazikçe uygulayın. Sonra sıcak suyla nemlendirilmiş temiz bir bezle cildinizi silin. Bu cildinize doğal bir temizleme sağlayacaktır.

 

2. Hamilelik döneminizde ölü cilt hücrelerinizi atarak yenilemeniz ve temizlemeniz için doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunun için karbonatı deneyebilirsiniz. Karbonatın alkalin oranı yüksektir. Bu özelliğiyle yüz bölgenize zarar vermeden ölü cilt hücrelerinizde peeling etkisi yapar ve cildinizi yeniler. Karbonatı ıslak cildinize 20 saniye kadar nazikçe masaj yaparak uygulayın. Sonra ılık suyla yıkayarak durulanın.

 

3. Hamilelikte cildinizde, özelikle yüz bölgenizdeki akne ve diğer iltihaplanma durumları için yüzünüze buhar uygulaması yapabilirsiniz. Bir kabın içine biraz sıcak su dökün. Sıcak suya birkaç damla papatya yağı damlatın. Başınızın üzerinden biraz havlu tutarak bu kabın üzerine doğru eğilin. Bu şekilde 10 dk. kadar durun. Eğer buharı çok sıcak ise ve yüzünüzü yakıyorsa suyun biraz soğumasını bekleyin. Bu uygulama cilt gözeneklerinizi açarak cildinizi temizleyecektir.

 

4. Hamilelikte akne lekeleri gibi cilt lekeleriniz için çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı cildinizi tahriş etmeden cilt lekelerinizin temizlenmesine yardımcı olur. Bunun için biraz suyla biraz çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı her gün 3 defa akne lekelerinize uygulayın.

 

5. Hamilelikte akne lekeleriniz için uygulayabileceğiniz ürünlerden birisi de kalamin losyonudur. Kalamin losyonu akne lekelerinizi kurutabilir. Akneli veya sivilceli bölgelerinize geceden biraz kalamin losyonu uygulayın ve öylece uyuyun. Fakat az miktarda uygulayın. Sonra sabah kalktığınızda yıkayarak durulayın.

Yayınlanma Tarihi : 28.12.2014

3406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim