Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE GRİP, BELİRTİLERİ, TEDAVİSİ VE ÖNLEMLER

hamilelikte grip belirtileri tedavisiHAMİLELİKTE GRİP, BELİRTİLERİ, TEDAVİSİ VE ÖNLEMLER

 

Hamilelik döneminde grip yaygın yanılan sorunlardan birisidir. Birçok hamile kadının bağışıklık sistemi stres ve daha başka etkenlerden dolayı zayıflar. Bu da virüslere daha yatkın hale gelmelerine neden olur. Bir kadın hamilelikte grip gibi vakalara karşı daha yatkın olur.

 

Hamilelikte grip belirtileri nelerdir?

 

Hamilelikte en yaygın grip belirtisi öksürüktür.

Boğaz ağrısı hamilelikte bir diğer grip belirtisidir. Bunda öksürüğün de bir etkisi olabilir.

Burun tıkanıklığı ve hapşırma hamile kadınlarda görülen diğer grip belirtilerindendir.

Ayrıca baş ağrısı, ateş, bitkinlik, vücut ağrısı gibi önemli belirtiler de görülür.

 

Hamilelikte grip tedavisi

 

Hamilelik döneminizde eğer grip olursanız tedavi için şunlar yapılır:

 

1. Öncelikle hemen hekiminize danışın. Eğer yaşadığınız belirtiler grip belirtileriyse hekiminiz sizin için güvenli olabilecek tedavi önerileri sunacaktır.

 

2. Hamilelikte grip vakalarında bol su içmek önemlidir. Mümkün olduğunca bol su için. Bu sizi ve bebeğinizi hastalığınız boyunca daha iyi bir durumda tutacaktır.

 

3. Bol bol dinlenin. Hamile kadınlarda grip vakalarında iyi dinlenmek oldukça faydalıdır. Gece uykunuzu iyi alın ve gün içinde şekerlemeler yapın. Dinlenerek kendinizi daha iyi hissedersiniz ve daha çabuk iyileşirsiniz.

 

4. Eğer burun tıkanıklığınız varsa burun kanallarınızı açmak için buharı kulanın. Nemlendirici bir cihaz veya sıcak kompres de sinüsleri açmak için hamilelikte kullanılabilir.

 

5. Hekiminiz tarafından reçete edilen ilaçlarınızı kullanın. Hekiminiz asetaminofen, sinüs dekongestanı ve öksürük şurubu gibi ilaçlar verebilir. Tabi hekiminiz ilaç verirken hamile olduğunuzu da dikkate alacaktır. Yani hamilelikte güvenli ilaçlar kullanılmalıdır.

 

Hamilelikte grip aşısı güvenli midir?

 

Hamilelikte grip aşısı güvenlidir. Gribi önleme konusunda iyi bir yöntemdir. Zaten hamile kadınlara grip aylarında grip aşısı olmaları tavsiye edilmektedir. Grip aşısı için Ekim başı ve Mart sonu arasında grip aşısı olmak faydalıdır. Yumurta alerjisi olan hamile kadınların ise grip aşısı olmadan önce bunu hekime bildirmeleri gerekir.

 

Hamilelikte grip olmanın riskleri var mıdır?

 

Hamilelikte grip olmak zatürre ve solunum yetersizliği gibi riskleri de artırabilir. Ayrıca erken doğum, düşük ve düşük ağırlıklı bebek doğumu gibi riskler de hamilelikte grip olmanın getirdiği diğer riskler arasında bulunmaktadır. Hamilelikte grip aşısı bu riskleri önlemede oldukça faydalıdır.

 

Hamilelikte grip aşısı anne karnındaki bebek için de faydalı mıdır?

 

Evet. Hamilelikte grip aşısı olmak anne karnındaki bebek için de fayda sağlar. Öyle ki bebek doğduktan sonra ilk 6 ay kadar bebekte de koruma sağlar.

 

Hamilelikte gribi önlemek için neler yapılabilir?

 

Yukarıda da belirtildiği gibi hamilelikte gribi önlemek konusunda grip aşısı olmak oldukça etkili bir yöntemdir. Örneğin ABD’ de yapılan bir araştırmanın bulgularına göre hamilelikte grip aşısı olmayan kadınlarda hamilelikte grip aşısı olan kadınlara göre grip vakaları daha fazla görülmüştür. Grip aşısı olan hamile kadınlarda grip vakaları %50 daha az yaşanmıştır.

 

Grip aşısının yanında hamile kadınların hijyen kurallarına uymaları, özellikle sık sık ellerini yıkamaları, grip ve soğuk algınlığı geçiren hasta kişilerden uzak durmaları stresten kaçınmaları ve bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmeleri önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 13.01.2015

2933

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim