Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE ( GEBELİKTE ) SIRT ÜSTÜ UYUNUR MU?

hamilelikte sırt üstü uyunur muHAMİLELİKTE SIRT ÜSTÜ UYUNUR MU?

 

Hamilelikte güvenli uyku önemlidir. Hamilelikte güvenli uykuda uyku pozisyonu da önemli bir yer tutar. Bu konuda en çok merak edilen hususlardan birisi hamilelikte sırt üstü uyumanın güvenli olup olmadığıdır.

 

Hamilelik döneminde ilk 3 aylık dönemde sırt üstü uyumak genelde güvenli olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan ilk 3 aylık dönemde yüz üstü uyumak güvenli kabul edilmemektedir. Hamileliğin 4. ayıyla birlikte hamile kadınların sırt üstü uyumamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü artık rahime olan baskı artmaktadır, rahim ağırlaşmaktadır.

 

Bundan dolayı sırt üstü uyumak artık güvenli olmayıp başka bir uyku pozisyonunda uyunmalıdır. Bu da güvenli olan sol yanına dönerek uyumaktır.

 

Ayrıca uzun süre sırt üstü pozisyonda durmak anne karnındaki bebeğe de zarar verebilir. Anne adayı bu uyku pozisyonunda baş dönmeleri de yaşayabilir. Sırt üstü uyumak veya uzun süre sırt üstü pozisyonda durmak plasentaya ve bebeğe kan akımını ve besin geçişini olumsuz etkileyebilir.

 

Eğer anne adayında diyabet veya yüksek tansiyon gibi sorun varsa bu durum daha da önemli hale gelir. Çünkü bebeğin aldığı besini ve oksijeni oldukça etkileyebilir.

 

Dolaysıyla anne adalarının kendilerini özelikle sol yana doğru uyumaları veya uygun pozisyonda durmaları konusunda alıştırmaları gerekir.

 

Yan tarafına doğru uyurken sırt bölgesine veya öne tarafa göğüs bölgesine bir destekleyici yastık koymak faydalıdır. Bu özellikle uyku sırasında yüz üstü veya sırt üstü uyumanın da önüne geçebilir. Bacaklar arasına bir yastık koymak da daha rahat uyumaya imkan sağlayabilir.

 

Eğer gece uyurken yan tarafınıza doğru uyuyup, sırt üstü pozisyonda uyanmak da olasıdır. Bu durumda çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bu genelde olan bir durumdur. Sırt üstü uyanınca pozisyonu değiştirip yan tarafına uzanmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 22.01.2015

4441

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim