Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE GAZ SANCISINI HAFİFLETMEK

hamilelikte gaz sancısını hafifletmekHAMİLELİKTE GAZ SANCISINI HAFİFLETMEK

 

Hamilelikte gaz sancısının nedenleri

 

Hamilelik döneminde kadınlar gaz sancısından şikayet edebilirler ve bu yaygın bir sorundur. Hamilelikte gaz sancısı genelde yavaş sindirilen besinlerden ve hamilelik ilerledikçe rahmin büyümesinden kaynaklanır. Hamilelikte gaz sancısı ayrıca sindirim sorunlarına neden olan progesteron hormonu seviyesindeki artışa bağlı olarak bağırsak sisteminin gevşemesinden de kaynaklanabilir. Sorun hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın aşırı derecedeki gaz, mide rahatsızlığına, mide ekşimesine ve şişkinliğe neden olur.

 

Hamilelikte gaz sancısı yapabilecek besinler

 

Hamilelikte gaz sancının nedeni tüketilen bazı besinler olabilir. Bu nedenle hamilelikte gaz sancısından korunmak veya gaz sancısından kurtulmak için gaz sancısına neden olabilecek besinleri bilmekte vardır. Rafinoz, laktoz, fruktoz, ve sorbitol içeren besinler hamilelikte gaz sancısına neden olabilir veya mevcut gaz sancısını daha da şiddetlendirebilir. Fasulye, lahana, yulaf kepeği, brokoli, karnabahar, kuşkonmaz ve tam tahıllar gaz yapabilecek besinler olarak bilinmektedir. Çünkü rafinoz içerirler. Süt, peynir ve dondurma da laktoz içeriğiyle hamilelikte gaz yapabilecek besinler olara bilinmektedir. Fruktoz maddesi ise işlenmiş besinlerde ve içeceklerde kullanılmaktadır. Ayrıca armut, soğan ve enginarda bulunmaktadır. Gaz sancısına neden olabilmektedir. Bu besinleri tüketirken hangi besinin gaz sancısına neden olduğu iyi gözlenmelidir.

 

Hamilelikte gaz sancısını hafifletmek için ne yapmalı?

 

1. Gaz sancısını hafifletmek ve önlemek için hamilelikte beslenme konusuna dikkat etmek gerekir. Düzenli beslenmeli ve aşırı yemekten kaçınmalıdır. Günde 5 – 6 öğün şeklinde ve küçük porsiyonlarla tüketmekte fayda vardır. Ek olarak bol su içmek besinleri daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Bu da gaz sancısını önlemede faydalıdır. Çok hızlı yemek gaz sancısına neden olabilir. Bu nedenle yemekler iyice çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir. Hızlı yemek hem sindirimi zorlaştırır hem de hava yutulmasına neden olabilir.

 

2. Hamilelikteki gaz sancısına karşı hekimin önereceği otc bir ilaç gaz sancısını hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olur.

 

3. Hamilelikte yaşanan kabızlık sorunu gaz sancısına da neden olabilir. Bu durum büyüyen rahmin bağırsaklara daha fazla baskı yamasından ve yavaş çalışan bağırsak sisteminden kaynaklanır. Bu nedenle hamilelikte kabızlık sorununun çözümüne yönelik hakime danışmak gerekir. Ayrıca dışkı yumuşatıcılar da dışkının bağırsaktan geçişini kolaylaştırır.

 

4. Hamilelikte gaz sancısını hafifletme ve önlemede egzersiz faydalı olabilir. Egzersiz stresi azaltır ve sindirim sisteminin daha iyi işlemesine yardımcı olur. Yürüyüş ve hafif düzeyde yoga hareketleri bu anlamda oldukça faydalı egzersizlerdir. Hamilelikte egzersiz programına başlamadan önce mutlaka hekimle görüşmek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 26.05.2014

6207

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim