Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE ENFEKSİYONLARDAN KORUNMANIN 10 ETKİLİ YOLU

Hamilelikte enfeksiyonlardan korunmanın yollarıHAMİLELİKTE ENFEKSİYONLARDAN KORUNMANIN 10 ETKİLİ YOLU

 

Hamilelikte enfeksiyonlardan korunmak sağlıklı bir hamilelik için kritik derecede önemli bir konudur. Eğer hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde geçirmek ve sağlıklı bir bebek doğurmak istiyorsanız bu dönemde enfeksiyonlara karşı kendinizi korumanız gerekiyor. Peki bunun için neler yapmalısınız? İşte size kritik derecede önemli 10 öneri:

 

1. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Gün içinde ellerinizi yıkamanız gereken bir çok durumla karşılaşırınız: Tuvalet sonrasında, çiğ et, çiğ yumurta ve yıkanmamış sebzelere dokunduktan sonra, yemek hazırlarken, bahçe işleriyle uğraştıktan sonra, hayvanlara dokunduktan sonra , hasta insanlarla temas ettiyseniz, bebeğinizi emzirirken, bebeğinizin altını değiştirdikten sonra…. Tüm bu ve buna benzeri durumlar ellerinizi su ve sabunla yıkamanızı gerektirir. Aksi halde enfeksiyon kapma riskiniz artar.

 

Eğer su ve sabun yoksa veya o an için bunlara ulaşamıyorsanız yanınızda sürekli bir el jeli bulundurun.

 

2. Çocuğunuzla yemek yerken kullandığınız çatal, bıçak, yemek gibi şeyleri paylaşmayın. Sizin zararsız gibi gördüğünüz bu ve benzeri basit şeyler sizin ve doğmamış bebeğiniz için zararlı olabilir.

 

3. Tüketeceğiniz etleri iyice pişirin. İçi henüz pembe görünen etleri tüketmeyin. Etleri iyice pişirdikten sonra yiyin. Salam, sosis gibi besinlerden kaçının. Az pişmiş veya pişmemiş etler zararlı bakteriler içerebilir.

 

4. Pastörize edilmemiş sütleri veya pastörize edilmemiş sütten yapılan besinleri tüketmeyin. Çünkü pastörize edilmemiş süt zararlı bir bakteri olan Listeria bakterisini içerebilir.

 

5. Evde kedi besliyorsanız kedinizin atık malzemelerini, çöplerini atarken eldiven kullanın veya bunlara hiç bulaşmayın. Akabinde elerlinizi her ihtimale karşı yıkayın. Çünkü bunlar zararlı parazitler içerebilir.

 

6. Evcil hayvan besliyorsanız bunların dışkılarından uzak durun. Mümkünse evde evcil hayvan beslemeyin. Evcil hayvanlarınızın temizliğini bir başkasının yapmasını sağlayın.

 

7. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı dikkatli olun. Emin olmadığınız durumlarda korunun. HIV, Hepatit B gibi hastalıklara karşı gerekirse test yaptırın.

 

8 Hamilelikte gerekli aşılamalarınız hakkında hekiminizle görüşün. Bazı aşılar hamilelik dönemindeki kadınlara tavsiye edilmektedir. Aşılamalar sizi hamilelik döneminde hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır.

 

9 Hasta kişilerden uzak durun. Hasta kişiler eğer henüz aşılamanızı yaptırmadıysanız siz kızamıkçık ve suçiçeği gibi enfeksiyonları bulaştırabilirler.

 

10. Eğer bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız zamanında hekiminize görünün. Zamanında teşhis ve tedavi sağlıklı bir hamilelik geçirme ve bebeğinizin sağlıklı doğma şansını çok artıracaktır.

 

Yukarıda belirtilen 10 enfeksiyonlardan korunma tavsiyeleri henüz doğmamış bebeğinizi de korumaya yardımcı olacaktır.

 

Gebelikte Çeşitli Enfeksiyonel Durumlar isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 16.04.2017

2881

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim