Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE EGZERSİZ VE HAREKET ETME ŞEKLİ

hamilelikte egzersiz ve hareket etme şekli

HAMİLELİKTE EGZERSİZ VE HAREKET ETME ŞEKLİ


Hamilelik süresince rahat bir hamilelik dönemi için düzenli bir egzersiz programı uygulamak kaçınılmazdır. Çünkü hamilelik boyunca vücut kilo alır ve vücut yapısı değişir. Değişen fiziksel sisteminiz sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla hamilelik döneminde yapılacak egzersizler sizi bu dönemin olumsuz koşullarından korumaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca hamilelik boyunca yapılan egzersizler sizin daha iyi bir doğum geçirmenizi sağlayacak ve doğum sonrasında da daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmanıza yardım edecektir. Egzersizle ayrıca daha iyi nefes alıp verebilecek ve doğru nefes alıp verebileceksinizdir. Ayrıca egzersiz sizin kan dolaşımınızın da iyi olmasına yardım edecektir.

Yapılan araştırmalara göre hamilelik sürecinde düzenli olarak egzersiz yapan bayanların doğum sırasında daha az ağrı ve acı hissettiklerini ortaya koymuştur. Özellikle hamileliğin son 3 ayık periyodunda yapılan egzersizler ( çok fazla aşırıya kaçmadan ) faydalı olmaktadır.

Hamilelikte egzersiz yapmak kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise nasıl hareket etmeniz gerektiği konusudur. Hareket kontrolünüz de size hamileliğiniz boyunca rahat sağlayacaktır. Hareket kontrollerinden birisi sizin duruşunuzla ilgilidir. Duruşunuz şu şekilde olmalıdır. Başınız dik, omuzlarınız aşağıda ve geriye yaslanmış olmalı ve kendinizi sıkmamalısınız. Çeneniz yere paralel olmalı, karnınız omurganızı düz tutmaya çalışıyormuş gibi durmalıdır. Dizlerinizi de rahat ve düz tutmaya çalışmalısınız. Ayakta dururken de vücut ağırlığınızı her iki ayağınıza da paylaştıracak şekilde durmalısınız. Duruş pozisyonunuz önemlidir. Çünkü kötü bir duruş sizde bel ve sırt ağrılarına yol açabilir.

Hareket kontrolünüzle ilgili diğer bir konu ayakta durmanızdır. Mümkün olduğunca ayakta çok uzun süre durmamaya çalışın. Ayrıca ayakta uzun süre sabit de durmayın. Ara ara yürümeye çalışın. Kan dolaşımınız olsun. Aksi halde kan dolaşımız yavaşlayacaktır. Bu da sizi daha yorgun ve bitkin hissettirir.

Diğer taraftan hamilelik boyunca uzun süre oturup hareketsiz kalmayın. Bu da sizin kan dolaşımınızı yavaşlatır. Onun için otururken sık sık pozisyon değiştirmeye çalışın. Ayak bileklerinizi döndürmek de işe yarayabilir. Diğer yandan otururken ayaklarınız havada olacak şekilde oturmak daha iyi olacaktır. Bu pozisyonda otururken desteği baldırlarınıza verirsiniz.

Hamileliğinizin ilerleyen aşamalarında otururken sırtınıza bir yastık ve ayaklarınızın altına alçak bir tabure koyabilirsiniz. Ayağa kalkacağınız zaman ise sırtınıza baskı uygulamamaya dikkat edin. Bun içinde mesela kendinizi kaldırırken bacak kaslarınızı kullanın.

Hamilelik boyunca ağır şeyleri kaldırmamaya çalışın. Hafif şeyleri de bilinçli bir şekilde kaldırmaya çalışın. Kaldırma eylemi için şunları yapın. Öncelikle kaldıracağınız şeye oldukça yakın olmanız gerekir. Ayaklarınızı omuz hizasında tutun. Dizlerinizi bükerek yere eğilin. Bu esnada sırtınızı dik tutun. Nesneyi alın ve aynı şekilde vücudunuza yakın tutarak kaldırın. Kaldırırken sırtınız yine dik dursun.

Yayınlanma Tarihi : 07.06.2011

10498

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim