Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE EGZERSİZ TÜRLERİ

hamilelikte egzersiz türleriHAMİLELİKTE EGZERSİZ TÜRLERİ

Hamilelikte egzersiz yapmak sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için gerekli bir durumdur. Hamilelik döneminde tavsiye edilen egzersizler genelde 3 kategori altında toplanmaktadır. Bunlar kardiyo egzersizleri, güçlendirme egzersizleri ve esneklik egzersizleridir.

Kardiyo egzersizleri: Hamilelikte kardiyo egzersizleri kalp ve akciğerler için faydalı olan herhangi bir egzersiz olabilir. Örneğin yürümek, hafif bir koşu veya yüzmek bunlara örnek olarak verilebilir. Kardiyo egzersizleri kalp için oldukça fayda sağlar. Kalori yakmak için de idealdir. Hamilelik döneminde kardiyo egzersizlerini aşırıya kaçmadan hafif veya orta düzeyde yapmak gerekir. Haftanın büyük bir bölümünde günde 30 dk lık bir çalışma yeterli olacaktır. Kimi zaman yapılan egzersizin yoğunluğunu ölçmek zor olabilir. Bu nedenle aşırı derecede egzersizin vücutta oluşturduğu etkileri iyi gözlemek gerekir. Eğer vücutta aşırı ısınma, aşırı terleme, sıvı eksikliği, bitkinlik belirtileri gözlenirse egzersize ara vermek ve düzeyini düşürmek gerekir. Aşırı düzeydeki egzersizler kazalara neden olabileceği gibi hamilelikte daha ciddi sorular da doğurabilir.

Güçlendirme egzersizleri: Güçlendirme egzersizleri hamilelik döneminde kaslar ve kemikler için oldukça faydalıdır. Güçlendirme egzersizlerine örnek olarak ağırlı kaldırma çalışmasını örnek verebiliriz. Fakat çok ağır yüklerin altına girmeden hafif düzeydeki ağrılık çalışmaları faydalı olacaktır. Örneğin birkaç kiloluk dambıl kaldırma çalışması kaslar ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Bu çalışmalar kas yoğunluğunu artırır ve metabolizmayı güçlendirir. Böylelikle hamilelikte çok fazla kilo almamak için de bir önlem teşkil eder. Ağırlık kaldırma çalışmalarında nefesi tutmamaya dikkat etmek gerekir.

Esneklik egzersizleri: Pilates, yoga gibi vücut esnekliğini artırır egzersizler hamile kadınlar için oldukça faydalıdır. Bu esneklik sağlayıcı egzersizler hamilelik döneminde bacak kramplarını, sırttaki gerginliği ve omuzlardaki ağrıları hafifletir. Fakat esneme hareketlerini de dikkatle yapmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 21.11.2013

4415

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim