Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE EGZERSİZ AMA NASIL?

hamilelikte egzersizHAMİLELİKTE EGZERSİZ AMA NASIL?

Hamilelik farklı bir zaman dilimi. Hamilelik döneminde kadınların yaşamı, vücudu ve hatta geleceği değişir. Bel ölçüleri genişler ve vücut ağırlığı artar. Hamilelikteki vücut ölçüleri bu süreçte hem anne adayı hem de anne karnında büyüyen bebeğin sağlığı için kritik bir konudur.

Bunun çözümü için de beslenme konusu kadara egzersiz konusu da önemlidir. Egzersizle hamilelik döneminde hem sağlıklı hem de biçimli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu karnınızda büyüyen bebeğiniz için faydalıdır.

Hamilelikte sağlıklı ve biçimli kiloda olmanın size sağladığı faydalar şunlardır:

1. Bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyür. Bebeğiniz daha uygun bir kiloda doğar. Daha iyi bir doğum süreci geçirirsiniz.

2. Gebelik diyabeti riskiniz azalır. Hamileyken egzersiz yapan ve normal kiloda olan kadınlarda gebelik diyabeti ( gestasyonel gebelik ) daha az görülür.

3. Kendinizi daha iyi hissedersiniz. Hamilelikte yapacağınız egzersizler sağlıklı bir kilo ve iyi bir vücut görünümün yanında ruh sağlığınıza da olumlu etki eder. Kendinizi daha mutlu ve pozitif hissedersiniz.

4. Hamilelikte egzersiz yaparak vücudunuzu doğuma daha iyi hazırlamış olurusunuz. Doğum süreciniz daha kolay olur.

5. Egzersiz hamilelik semptomlarını daha az yaşamanıza imkan sağlar. Örneğin bitkinlik, kabızlık, sırt ağrıları gibi gebelikte sık görülen sorunlar egzersizle daha az yaşanır ve daha hafif hissedilir. Egzersiz ayrıca uyku kalitenizi geliştirir ve bağırsak hareketlerinizi düzenler. Ağrılarınızın hafiflemesine de yardımcı olur.

Egzersize nasıl başlamalısınız?

Yapmanız gereken ilk şey hekiminize danışmaktır. Her gebelik bir birinden farklıdır. Özellikle riskli gebeliklerde hekim egzersiz yağılmasını uygun görmeyebilir. Ya da kimi egzersizleri yasaklayabilir.

Hangi egzersizleri yapıp yapamayacağınızı size en iyi hekiminiz söyleyecektir. Hekiminizce de egzersiz yağmanıza bir engel yoksa egzersiz programına başlamadan önce bazı hususları dikkate almanız gerekir.

Gebelik öncesinde eğer düzenli olarak egzersiz yapmıyorsanız ve aktif değilseniz kendinizi birden ağır bir egzersiz sürecinin içine sokmayın. Egzersize yavaş yavaş başlamanız önemlidir. Örneğin egzersiz programınızın içinde öncelikle haftada birkaç kez 30 ar dakikalık yürüyüş planlayabilirsiniz. Ek olarak biraz güçlendirme hareketleri iyi bir başlangıç olur. Eğer gebelik öncesinde zaten düzenli egzersiz yapıyorsanız ve oldukça aktifseniz normal yoğunluğunuzu biraz hafifleterek egzersize devam edebilirsiniz.

Hamilelikte egzersiz güvenliği nasıl olmalı?

Hamile kadınların kan hacmi daha yüksektir ve sıcağa daha duyarlıdırlar. Bu konu egzersizde aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir husustur. Bu nedenle sizi çok zorlayacak, kalp atışlarınızı oldukça hızlandıracak hareketlere ve egzersizlere karşı dikkatli olmalısınız.

Egzersiz sırasında sersemlik, sıcak basması, baş dönmesi, mide bulantısı hissederseniz egzersiz yapmayı bırakın ve dinlenin. Egzersiz yapmaya ara vermeniz için iyi bir işaret de nasıl solunum yaptığınızdır. Eğer solunumda zorluk çekecek şekilde nefes nefese kaldıysanız bu sizin için bir işaret olmalıdır ve egzersize ara vermeniz gerekir.

Gebelik sürecindeki en önemli şeyi aklınızdan çıkarmamanız gerekir. O da sağlıklı anne ve sağlıklı bebektir. Hamilelikte egzersiz sizin için çok faydalı olduğu gibi, hamilelik süreci aynı zamanda çılgınca bir şekilde egzersiz veya çok sıkı bir diyet yapılacak bir zaman değildir. Çünkü karnınızda bir canlı da büyüyor. Hem kendinize hem de bebeğinize iyi bakmanız önceliğiniz olmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 23.09.2013

3070

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim