Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE DİŞ BEYAZLATMA

hamilelikte diş beyazlatmaHAMİLELİKTE DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ YAPILIR MI?

 

Hamilelikte diş beyazlatmanın hem anne adayı he de bebek için önemli bir risk teşkil ettiğine dair henüz tam bir delil yoktur. Fakat diş beyazlatmanın hamilelikte güvenli olduğuna dair de tam bir delil bulunmamaktadır.

 

Diş beyazlatmada kullanılan peroksit maddesi oksitleyici bir sürece neden olur. Bu oksidasyonun hücrelere ve dokulara zararlı olduğu bilinmektedir. Fakat anneye ve bebeğe zararı olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.

 

Bir başka diş beyazlatma süreci olan mikrobrazyon işleminde ise akrilik bileşeni kullanılmaktadır. Bu işlem dişlerdeki pası temizlemek için kullanılır. Fakat bu işlemin de hamilelikte güvenli olup olmadığı hakkında kesin bilgi yoktur.

 

Bu nedenle mikrobrazyon veya diğer diş beyazlatma işlemlerini hamilelik sonrasına bırakmak daha güvenli bir davranış olacaktır. Hamilelikte güvenli hareket etmek her zaman öncelikli olmalıdır. Hatta bazı hekimler diş beyazlatmanın doğumdan sonra emzirme süreci bitimine kadar da yapılmamasını tavsiye edebilirler.

 

Eğer hamilelikte dişlerdeki renk değişimleri konusunda başka bir sorun var ise hekim bunun teşhisini koyacak ve güvenli olan gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 29.04.2015

3587

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim