Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN ÖNERİLER

Hamilelikte uykuHAMİLELİKTE DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN ÖNERİLER

 

Hamilelikte en çok yaşanan sorunlardan birisi de uyku sorunlarıdır. Artan hormonlar, sık sık acıkma, sık sık idrara çıkma, hamileliğin getirdiği çeşitli rahatsızlıklar, bebekle ilgili endişeler anne adaylarının uykusunu olumsuz etkileyerek uyku sorunları yaşamalarına neden olur. Eğer sizde hamileliğinizde uyku sorunları yaşıyorsanız daha iyi bir uyku için aşağıdaki çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz.

 

Uykunuz için bir rutin oluşturun

 

Eğer hamilelikte uyku sorunlarıyla baş etmek istiyorsanız işe iyi bir uyku rutini oluşturarak başlayın. İyi bir uyku rutini sizin gece daha iyi uykuya geçmenize ve gece daha kaliteli uyumanıza yardımcı olur. Geceleri aynı saatte yatmak, uyku öncesinde iyi bir duş almak, kitap okumak, sakinleştirici bir müzik dinlemek genelde uygulanan uyku öncesi rutinleridir. Siz de bunları deneyerek kendinizi uykuya hazırlayabilirsiniz. Eğer gecenin ortasında büyük bir açlık hissi ile uyanırsanız hafif atıştırmalıklarla açlığınızı bastırmaya çalışın.

 

Suyun fazlasını gün içinde için

 

Su içmeniz sağlıklı bir hamilelik için faydalı. Fakat suyu gün içinde daha fazla için. Gece yatmadan önce çok su içmeniz gece sizi sık sık uykunuzdan uyandırabilir. Normalde hamilelikte daha sık idrara çıkarsınız. Hormonal değişmeler daha fazla idrara çıkmanıza neden olur. Gece yatmadan önce fazla miktarda su içmeniz ise bunu artıracaktır. Bu nedenle gün içinde daha fazla su içmeye gece yatmadan önce de su miktarını azaltmaya çalışın. Aynı durum diğer sıvılar için de geçerlidir. Gece sıvı alımını azaltmalısınız. Kafeinli içecekler ve enerji içecekleri de sizin daha fazla idrar çıkmanıza neden olurlar. Hamileliğinizde kafeinli içeceklerin ve enerji içeceklerinin alımını azaltın.

 

Uyku pozisyonunuz

 

Hamilelik döneminizde uyku pozisyonunuz önemlidir. Hamililikte önerilen uyku pozisyonu yan tarafınıza uzanarak, özelikle sol tarafınıza uzanarak uyumanızdır. Bu durum hem bebeğinizin sağlığı için gereklidir hem de sizin gece daha iyi bir uyku uyumanız için gereklidir. Çünkü sırt üst ve yüz üstü uyumanız zordur. Bu uyku pozisyonları aynı zamanda bebeğiniz için de belli bir risk oluşturur. Bu nedenle hamileliğinizde sol tarafınıza uzanarak uyumalısınız. Sol tarafınıza doğru uyuduğunuzda vücudunuzda besinleri ve kanı taşıyan bir damar olan vena cava’ya olan baskıyı azaltır.

 

Uyurken yastık kullanın

 

Uyurken bacaklarınızın arasında bir uyku yastığı kullanmayı deneyin. Bu uyku yastığı hem kalça ve omurganızı aynı hizada tutmaya yardımcı olacak hem de sırtınızı da destekleyecektir. Uyurken sizi rahat ettirir.

 

Zihinsel olarak rahatlayın

 

Hamilelik döneminde yaşadığınız hormonal değişmelerin de etkisiyle gece uykunuzda daha fazla uyku rüya görebilirsiniz, Gece ayrıca kabuslarla da uyanabilirsiniz. Tabi bu rüya ve kabuslar hep bilinçaltının bir yansımasıdır. Bilinçaltınızda yaşadığınız korkular, endişeler buna yol açabilmektedir. Bu nedenle zihinsel olarak rahatlamaya ihtiyacınız vardır. Zihinsel olarak rahatladığınız zaman korkularınız ve endişeleriniz de hafifleyecektir. Bu da gece daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Bunun için düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz sizi daha iyi hissettirir. Gece uyumadan önce sakinleştirici bir müzik dinleyebilir ve kitap okuyabilirsiniz.

 

Hamilelik döneminizde eğer çok fazla uykusuzluk çekiyorsanız Hamilelikte Uykusuzluğa Çözümler isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 14.03.2016

3055

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim