Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ

Hamilelikte cinsel ilişkiHAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ

 

Hamilelikte cinsel ilişki konusunda birçok şey merak edilmektedir. Hamilelikte cinsel duygularda azalma olur mu? Hamilelik cinselliği olumsuz etkiler mi? Hamilelikte cinsel ilişki güvenli mi? Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? v.b. sorunlar bu konuda en çok merak edilen konulardan. Tüm bu sorunların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Hamilelikte cinsel ilişki güvenli mi?

 

Hamileliğiniz normla bir şekilde ilerliyorsa hamilelikte cinsel ilişki güvenlidir.

 

Fakat diğer yandan hamilelikte yaşadığınız hormonal dalgalanmalar, bitkinlik, mide bulantıları, göğüslerde hassasiyet cinsel ilişkiye karşı daha soğuk bakmanıza neden olabilir. Yani bu nedenle cinsel arzularınızda bir azalmaya yol açabilir. Hamiliğiniz ilerledikçe kilo almanız, sırt ağrıları yaşamanız ve diğer hamilelikte kaynaklanan durumlar hamilelikte cinselliğe, sekse karşı tutumunuzu zayıflatabilir. Ayrıca bebeğinize zarar verme düşüncesi de cinselliğe karşı olumsuz bir tutum edinmenize neden olabilir.

 

Bazen bu durumun tersi de olabilir. Bazı çiftlerde hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde cinsel ilişkiye karşı olumu bir tutum da gelişebilir ve cinsel istekte artış da yaşanabilir.

 

Hamilelikte seks yapmak düşüğe neden olur mu?

 

Birçok çift hamilelikte seks yapmanın düşüğe yol açabileceğini düşünse de bu düşünce genelde doru değildir. Yani hamilelikte sek yamak genelde bir sorun teşkil etmez. Düşük vakalarının çoğu anne karnında bebeğin normal bir şekilde gelişmediği zaman gerçekleşir.

 

Hamilelikte seks yapmak bebeğe zarar verir mi?

 

Hamilelikte seks yapmak normal şartlarda bebeğe zarar vermez. Çünkü bebek rahimdeki amniyotik sıvı tarafından korunmaktadır. Bunun yanında rahmin kendi kasları da güçlüdür. Cinsel ilişki yani seks yamak bebeğe zarar vermez.

 

Hamilelikte seks yapmak için en iyi pozisyon nedir?

 

Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece hamilelikte çoğu seks pozisyonu güvenlidir. Hamileliğiniz ilerledikçe bu konuda daha tecrübe kazanabilirsiniz. Diğer yandan hamilelikte sizin sırt üstü pozisyonda olduğunuz seks pozisyonu pek önerilmemektedir. Çünkü sırt sütü pozisyonda özellikle hamileliğinizin ilerleyen zamanlarında rahme basınç artar. Bu da bebe için riskli olabilir.

 

Hamilelikte oral ve anal seks

 

Hamilelikte oral seks genelde güvenlidir. Oral sekste eşinizin vajina bölgenize fazla hava üflemediğinden emin olmalısınız. Aksi halde yaşanan bu hava patlaması durumu kan damarlarınızda tıkanmaya neden olabilir. Fakat bu nadir görülebilen bir durumdur.  Buna hava embolisi de denilmektedir.

 

Anal seks ise sizin için rahatsız edici olabilir. Özellikle hamilelikten kaynaklanan bir hemoroit sorununuz varsa anal seksten rahatsız olabilirsiniz. Daha önemlisi ise vajinal seks sonrası yapılan anal seks bakterilerin rektumdan vajinaya yayılmasına yol açabilir.

 

Hamilelikte seks yaparken prezervatif kullanmak gerekir mi?

 

Hamilelikte cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hem hamileliği hem de anne karnında gelişen bebeğin sağlığı olumsuz etkileyebilir. Eşinizde böyle bir enfeksiyon varsa veya bu konuda şüpheler varsa prezervatif kullanılabilir. Hamilelikte bu tür enfeksiyonlar erken doğuma bile yol açabilir.

 

Hamilelikte seks yapmak erken doğumu tetikleyebilir mi?

 

Orgazm rahim kasılmalarını tetikleme riski olar. Fakat bu konuda yapılan çoğu araştırma hamilelikte seks yapma ile erken doğum sancıları veya erken doğum riski arasında bağlantı olduğunu göstermemektedir. Eğer erken doğum riskiniz varsa hekiminiz hamileliğinizde seks yapmaktan kaçınmanızı önerebilir.

 

Hamilelikte ne zaman seks yapmaktan kaçınmalı? Cinsel ilişkide dikkatli olunması gereken durumlar nelerdir?

 

Her ne kadar çoğu hamile kadın için hamilelikte seks yapmak güvenli olsa da bazı durumlarda dikkatli olmak en iyisidir ve hatta seks yapmaktan kaçınmak gerekebilir. Bu durumlar şunlardır:

 

Eğer izah edilemeyen bir vajinal kanamanız varsa

Amniyotik sıvı sızıntısı olması

Serviksin erken bir şekilde açılmaya başlaması

Plasenta previa durumu

Daha önce erken doğum sancısı yaşanması veya erken doğum yapılması

Çoklu gebelik yaşanması ( ikiz gebelik v.b. )

 

Doğum sonrasında cinsel ilişkiye ne zaman başlamak doğru olur?

 

İster vajinal doğum yapın, ister sezaryen doğum yapın, her iki durumda da cinsel ilişki için vücudunuzun beli bir iyileşme sürecine ihtiyaç vardır. Bunun için hekiminize danışabilirsiniz. Hekiminizin bunun için onay vermesi gerekir. Bu süre genelde doğum sonrasında 4-6 hafta kadardır. Bu zamanda serviks kapanmaya başlar ve lohusa kanamanız durur.

Yayınlanma Tarihi : 01.12.2015

4595

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim