Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE CİLDİNİZİ NASIL NEMLİ TUTABİLİRSİNİZ?

hamilelikte cildinizi nasıl nemli tutabilirsinizHAMİLELİKTE CİLDİNİZİ NASIL NEMLİ TUTABİLİRSİNİZ?

 

Hamilelikte cildinizde kuruma ve kaşıntı gibi cilt sorunları oluşabilir. Cildinizdeki bu sorunların temel kaynağı cildinizdeki nem eksikliğidir. Bu nedenle hamilelikte cildinizin nem ihtiyacını karşılamanız gerekir. Elbette ki hamilelikte ciltteki kaşıntı ve cilt kuruluğunun nedeni ise bol dönemdeki hormonal değişmelerin cildin yağ düzeyine ve elastikiyetine zarar vermedir. Hamilelikte cildinizi nemli tutmak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 

1. Yüzünüzü düzenli olarak yıkayarak temizleyin. Yüzünüzü yıkamanız ölü cilt hücrelerinin atılmasına ve cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri cildinizde kuruluk hissine neden olur. Dolayısıyla yüzünüzü yıkayarak daha nemli hissedebilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken kullanacağınız yüz temizleyicisi doğal içerikler barındırmalıdır. Ticari kimyasal içerikli sabunlar cildinizin nem düzeyine zarar vererek çabuk kurumalarına neden olabilirler.

 

2. Banyo veya duş zamanlarını 10 – 15 dk ile sınırlayın ve sıcak su yerine ılık su kullanın. Sıcak su cildinizin nem düzeyine zarar erebilir. Banyonuza dilerseniz esansiyel yağlardan ekleyebilirisiniz.

 

3. Yüzünüzü veya cildinizi yıkadıktan sonra henüz cildiniz nemliyken nemlendiricinizi sürün. Nemlendiricinizi özellikle soğuk ve kuru havalarda sık sık uygulayın. Kokusuz ve alkol içermeyen nemlendiriciler ve cilt ürünleri kullanın.

 

4. Arnika yağını deneyin. Arnika yağı cildinizi nemlendirmede ve cilt kuruluğunu önlemede oldukça iyidir.

 

5. Cildinize ekstra nem sağlamak için nemlendirici bir yüz maskesi kullanın. Bunu haftada 1 defa uygulayın.

 

6. Cildinizi güneşe karşı koruyun. Güneş ışınları altında uzun süre kalmanız cildinizin nem düzeyine zarar verir ve cildinizi kurutur. En az 30 faktör ve üzeri güneşten koruyucu bir krem kullanın.

 

7. İyi ve dengeli beslenin. Diyetinizde özellikle sağlıklı yağlara yer verin. İşlenmiş besinlerden uzak durun. Zeytinyağı, kanola yağı, avokado yağı ve diğer kabuklu yemişlerin yağları cildinizi nemli tutmak için faydalıdır. Yemeklerinizde bu sağlıklı yağları kullanabilirsiniz.

 

8. Hamilelikte cildinizi nemli tutmak için bol su içmeyi ihmal etmeyin. Kola ve diğer gazlı içeceklerden uzak durun.

 

9. Özellikle kuru havalarda evinizde ortamı nemli tutmak için nemlendirici bir cihaz kullanabilirsiniz. Çünkü bu havalarda evinizin içi oldukça kuru olabilir ve bu da cildinizi kurutabilir.

 

Hamilelikte cildi nemli tutmak ve diğer sorunlar için cilt bakım ürünleri veya tedavileri uygulamadan önce güvenlik açısından önce hekiminize danışın. Çünkü hamilelikte bazı güzellik ve bakım ürünlerinin içerikleri özellikle hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için zararlı olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 29.12.2014

2419

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim