Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE BU FOLİK ASİT İÇEREN BESİNLERİ TÜKETİN

hamilelikte folik asit içeren besinlerHAMİLELİKTE BU FOLİK ASİT İÇEREN BESİNLERİ TÜKETİN

Folik asit neden önemli?

Folik asit vitamini B vitamin grubu içinde yer alan önemli bir vitamindir. B vitaminleri bilindiği gibi vücutta hücre yapımında ve hücrelerin sağlığında önemli bir role sahiptirler. Folik asit vitaminin önemli işlevlerinden birisi de kansere yol açabilecek DNA’daki değişmeleri önlemeye yardımcı olmasıdır.

Eğer hamilelik planlarınız varsa veya hamileyseniz folik asit vitamini almanız önemlidir. Çünkü folik asit doğum kusurlarını ( spina bifida v.b. ) önlemeye yardımcı olur. Hamilelik öncesinde ve hamileliğin özellikle ilk 3 ayında günlük olarak 400 mikrogram folik asit alınması tavsiye edilmektedir. Emziren kadınlara ise günlük olarak 500 mikrogram folik asit almaları tavsiye edilmektedir.

Folik asit ihtiyacı için folik asit içeren besinleri tüketmek gerekir. Aşağıdaki besinler önemli düzeyde folik asit içerirler ve tüketilmeleri oldukça faydalıdır.

Baklagiller: Bir kap baklagiller 250 – 350 mikrogram kadar folik asit içerir. Kuru fasulye, bezelye, mercimek harika bir folik asit kaynağıdır. Baklagiller ayrıca yağsız protein kaynağı olarak da önemli besinlerdir. Bunların yanında demir, lif kaynağıdır. Sağlıklı bir hamilelik diyetinde önemli yer tutarlar.

Avokado: Avokado kalp dostu bir besin olup işlenmemiş yağlar açısından zengin bir besindir. Folik asit açısından zengin bir besin olup ayrıca E vitamini kaynağıdır. Bir kase soyulmuş avokado 120 mikrogram kadar folik asit sağlar.

Ispanak: Bir tabak ıspanak 263 mikrogram kadar folik asit içerir.

Brokoli: Bir pişmiş brokoli 40 mikro gram kadar folik asit sağlar. Bir tabak brokoliden yaklaşık 170 mikrogram kadar folik asit almak mümkündür.

Kuşkonmaz: Kuşkonmaz folik asit açısından zengin bir besin olup, yarım kase kadar kuşkonmaz 134 mikrogram kadar folik asit içerir.

Pancar: Yarım kase dilimlenmiş pancar 70 mikrogram kadar folik asit sağlar.

Portakal: Bir büyük portakal 50 mikrogram folik asit içerir.

Ay çekirdeği: Yarım kase kadar ay çekirdeği 150 mikrogram folik asit içerir. Ay çekirdeği ayrıca sağlıklı yağlar açısından zengin olup, kalp dostu bir besindir. Bunların yanında protein, lif kaynağıdır. Birçok vitamin ve minerali de içerir.

Yayınlanma Tarihi : 21.11.2013

4774

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim