Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE BESLENMENİN ALTIN KURALLARI

hamilelikte beslenmenin altın kuralları

HAMİLELİKTE BESLENMENİN ALTIN KURALLARI

 

Hamilelik döneminde beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Anne adayının bu süreçte etkili beslenmesi hem kendisi hem de karnındaki bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Dolayısıyla anne adayının hamilelikte beslenme konusunda bazı önemli hususlarda dikkatli olması gerekir.

 

Hamilelikte beslenmenin altın kuraları


1. Hamile bir kadın olarak bir şey yiyeceğiniz zaman karnınızdaki bebeği de düşünerek yemelisiniz. Acaba bu yediklerim bebeğim için zararlı mı yoksa faydalı mı diye düşünmek gerekir. Bu dönemde hem anne hem de bebek için zararlı olabilecek besinlerden mutlaka uzak durmak gerekecektir.

 

2. Kendinizi tok tutmaya gayret edin. Sizin tok olmanız karnınızdaki bebeğin de tok olacağı anlamına gelir. Dolayısıyla öğünlerinizi atlamayın. Her öğünün ayrı ayrı bir önemi vardır. Eğer iştahsızlık gibi bir sorununuz varsa bu sefer az ve sık yemeye çalışın. Sizin aç bir karınla dolaşmanız bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyecektir.

 

3. Hamilelik boyunca mümkün olduğunca şekerden de uzak durmak gerekir. Şekerin bir anne için hiçbir besin değeri yoktur. Dolayısıyla bebek için de yoktur. Üstelik şeker anne adayında bir takım sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bir kere şekerin diş sağlığına olumsuz bir etkisi vardır. Diş çürüklerine yol açar. Ayrıca şeker insanda şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Anne adayı bu durumda şeker ihtiyacını meyve ve doğal meyve sularından karşılamalıdır. Taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Marketlerde satılan meyve suları ise daha dayanıklı ve uzun ömürlü olsunlar diye katkı maddeleriyle yapılmışlardır. Dolayısıyla bu hazır meyve sularını da tüketmemek gerekir.

 

4. Hamile bir kadın hamilelik boyunca beslenmesine dikkat ederken diğer aile üyeleri de buna dikkat etmelidirler. Yani en azından bu süre zarfında ailede sağlıklı beslenme kuralları geçerli olmalıdır. Böylelikle hamile bayanın kendi beslenme diyetinin dışına çıkmasının da önüne geçilmiş olur.

 

5. Hamilelik boyunca beslenme diyeti uygulayan bir anne adayı bu süre içinde diğer zararlı alışkanlıklarına da bir son vermelidir. Bu zararlı alışkanlıklardan en önemlileri sigara ve alkol içmektir. Bu zararlı maddeler annenin ekili beslenme diyetinin de etkisi azaltan etkenlerdir.

 

6. Anne adayları besinlerini seçerken günlük almaları gereken kalorileri de almalıdırlar. Ayrıca kalorisi yüksek fakat besin değeri olmayan yada düşük olan gıdaları da tüketmemek gerekir. Bir anne adayı hamilelik boyunca belli miktarlarda kilo alır. Bu kiloları alırken sağlıklı bir şekilde almak gerekir.

 

7. Hamilelikte tükettiğiniz besinlerin taze olmasına dikkat edin. Bir sebzenin besin değeri yüksek olsa bile taze değilse, çok fazla beklemişse onu tüketmeyin. Aynı şey meyveler için de geçerlidir. Onun için meyve ve sebzelerinizi alırken az az almaya dikkat edin ki sonra çok fazla beklemesinler.

 

8. Hamilelikte mümkün olduğunca ev yemekleri yemeye özen gösterin. Hamburger, tost v.b. yağ ve tuz oranı yüksek gıdaları, hazır olarak bulunan gıdaları tüketmeyin. Aynı şekilde yemekleri sağlıklı ortamda ve vitamin değerlerini koruyacak şekilde pişirmek de yapılması gereken şeylerden bir tanesidir.

Yayınlanma Tarihi : 16.08.2011

10788

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim