Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE BEBEK İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

hamilelikte risk faktörleriHAMİLELİKTE BEBEK İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

Hamileliklerin çoğu başarılı bir şekilde sonuçlanıp, sağlıklı bebekler dünyaya gelse de, hamilelik döneminde bebekler için risk oluşturan çeşitli faktörler de bulunmaktadır.

Daha önceki gebeliklerde sorun yaşanması, genetik faktörler ve dış etkenler anne karnındaki bebek için risk oluşturabilir.

Annenin yaşı: 35 yaşından sonraki gebelikler anne karnındaki bebek için daha yüksek bir risk oluşturur. Bu anne adaylarının bebeklerinde kromozomal anomaliler gelişmesi daha yüksek ihtimal dahilindedir.

Annenin sağlık sorunları: Anne adayının sağlık sorunları yaşaması fetusta riski artıran bir etkendir. Örneğin anne adayının kilolu olması anne adayında gestasyonel gebelik yani gebelik diyabeti riskini artırır. Bu da anne karnındaki bebekte makrozomi gelişmesine neden olabilir.

Daha önceki gebelikler: Daha önceki gebeliklerde anne adayının düşük yapması sonraki gebeliğinde de düşük riskini artıran bir etkendir.

Genetik faktörler: Eğer aile geçmişinde kromozomal anomali, zihinsel gerilik gibi sorunlar varsa anne karnındaki bebekte de bu tür sorunlar gelişebilir.

Dış faktörler: Yasak ilaç kullanımı, alkol, sigara gibi faktörler de fetusu olumsuz etkileyebilecek dış faktörlerdir. Bu faktörler bebeğin gelişimini engelleyebileceği gibi, ölü doğum veya erken doğuma da yol açabilirler.

Yayınlanma Tarihi : 14.08.2013

5054

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim