Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE BAZI RAHATSIZLIKLAR VE SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ

hamilelikte bazı rahatsızlıklarHamilelik boyunca bazı rahatsızlıklar hissetmek normaldir. Hatta bu rahatsızlıklar bazı hamile bayanları oldukça olumsuz bile etkileyebilir. Zaten bu gibi ağır derecede hissedilen durumlarda birinci derecede başvurulması gereken yer hekim olmalıdır. Fakat bazı durumlar var ki evde alınacak bazı önlemlerle veya kişinin kendi kendine yapacağı bazı şeylerle bu olumsuzluklar giderilebilir veya azaltılabilir.

Bunlardan birisi hamile basyandaki baş ağrılarıdır. Bu konuda hamile bir bayan kendi kendine de bir şeyler yaparak bu durumun üstesinden gelebilir. Mesela alınacak ılık bir banyo rahatlatıcı bir etki sağlayacaktır. Yine alına ve omuzlara masaj ve bir takım rahatlama teknikleriyle baş ağrınızı dindirebilirsiniz. Yine alın, omuz ve ense bölgesine konacak bir soğuk su torbası baş ağrınızı hafifletici bir etki gösterecektir.

Diğer yandan hamile bayanın gün içinde dinlenmek için daha fazla fırsat yaratması, uyku düzenini bir yola koyması ve yeterince uyuması faydalı olacaktır. Birçok insan da açlık da baş ağrısına yol açabilir. Onun için yemekleri zamanında yemek ve öğün atlamamak da baş ağrılarını engelleyebilir. Tabi tüm bunlar baş ağrısının şiddetli ve sürekli olmadığı durumlar için geçerlidir. Eğer hamile bir bayanın başı sürekli ve sık sık ağrıyorsa bu konuda hekimine danışması faydalı olacaktır.

Hamilelik süresince hamile bir bayanın yaşayabileceği şeyler birisi de soğuk algınlıklarıdır. Yine soğuk algınlığında anne adayının uyku ve dinlenme düzenine dikkat etmesi, bol miktarda sıvı alması, limon ve balı karıştırarak içmesi soğuk algınlığına iyi gelecektir.

Mide bulantıları ve kusmalar da hamile bayanlarda görülen olumsuz durumlardır. Bu konuda da yine kişinin kendi kendine alacağı önlemlerle bunların olumsuz etkileri azaltılabilir. Bunun içinde mesela mümkün olduğunca mideyi boş bırakmamak, öğün sayılarını artırmak, beslenme düzenine dikkat etmek iyi gelecektir. Sabah bulantıları için yatağınızın yanına yemek için bir şeyler koyup sabah kalkar kalkmaz bunlardan atıştırmak da bulantınızı önleyebilir. Ayrıca B6 yönünden zengin besinler de faydalı olacaktır. Bunlar kepekli gıdalar, buğday tohumu, kuruyemişler, çekirdek, baklagiller, mısır gibi yiyeceklerdir. Hekiminizin de önermesiyle B6 içeren vitaminlerden alabilirsiniz. Diğer taraftan zencefil de mide bulantısına iyi gelmektedir. Zencefili yemelerinize katabileceğiniz gibi çay olarak da içebilirsiniz.

Sırt ağrıları da hamilelik süresince görülebilen olumsuz durumlardandır. Hem de yaygın bir şekilde görülür. Bunun çözümü için de bol bol egzersiz yapmak, oturma şeklinize dikkat etmek, karın kaslarınızı güçlendirmek faydalı olacaktır. Yine dinlenmenize dikkat etmek etkili bir masaj, sıcak ve soğuk torba uygulaması sırt ağrılarını dindirecektir. Şiddetli durumlarda yine hekime danışıp hekim kontrolünde eğer ilaç veriyorsa onları kullanabilirsiniz. Fakat hekim önermedikçe ilaç kullanmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Uykusuzluk da hamile bayanlarda görülebilen bir diğer olumsuz durumdur. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde görülür. Bu sorun için de stresinizi azaltacak aktiviteler yapmak, gün içinde düzenli olarak yürümek, yatmadan önce rahatlatıcı bir duş almak, ılık bir süt içmek, masaj uygulaması, yine yatmadan önce dinlendirici bir müzik iyi gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 28.06.2011

6500

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim