Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GELİŞTİREN EN İYİ BESİNLER

hamilelikte bağışıklık sistemini geliştiren besinlerHAMİLELİKTE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GELİŞTİREN EN İYİ BESİNLER

 

Serin ve soğuk havalarla birlikte soğuk alınlığı ve grip vakalarında da artış olur. Hamilelik döneminde bu hastalıklara karşı dikkatli olmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Çünkü hamilelik dönemi bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gereken bir dönemdir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için de yapılabilecek en iyi şeylerden birisi doğru besinleri tüketmektir. Eğer siz de hamile bir kadınsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için aşağıdaki besinleri tüketmeniz ve beslenme önerilerine dikkat etmeniz önemlidir.

 

1. Hamileliğinizde bol sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Taze sebze ve meyveler en iyi antioksidan kaynağıdırlar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirirler. Vitamin ve mineral deposudur. Enfeksiyonlara karşı vücuda doğal koruma sağlar.

 

2. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede beslenmenizde kuruyemişlere yer verin. Örneğin badem bu konuda seçebileceğiniz en iyi kuruyemişlerden birisidir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı hamileliğinizde sizi korur. Çünkü bağışıklığınızı güçlendirir. Vücutta virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Badem ayrıca manganez, riboflavin ve bakır yönünden de zengindir. Bu yönüyle kemikleri ve dişleri güçlü tutar. Beyin fonksiyonlarında da oldukça faydalıdır. Badem anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini de destekler. Çünkü doğal bir folik asit kaynağıdır.

 

3. Hamile kadınların D vitamini desteği almaları da tavsiye edilmektedir. D vitamini desteği alınmasına emzirme döneminde de devam edilir. D vitamini genel sağlık koşulları için faydalı olduğu gibi güneş ışığı vitamini olarak da bilinmektedir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudun bağışıklığını güçlendirerek koruma sağlar. D vitamini enfeksiyonlara karşı da vücutta koruma sağlar.

 

Güneş ışınlarından yeterince D vitamini alamayan hamile kadınların mutlaka D vitamini açısından zengin besinlere önem vermeleri gerekir. Örneğin yağlı balıklar ve yumurta D vitamini açısından zengindir. Hamile kadınların haftada 2 defa balık yemeleri tavsiye edilmektedir.

 

Hamilelikte balık tüketimi konusunda da dikkatli olmak gerekir. Civa oranı çok yüksek olan kılıç balığı, köpek balığı, kiremit balığı, kral uskumru balığı tüketmekten hamilelikte kaçınmak gerekir. Çünkü bu civa oranı yüksek balıklar anne karnındaki fetusun beyin gelişimine zarar verebilir. Aşırı balık tüketiminden de hamilelikte kaçınmakta fayda vardır.

 

4. Çinko minerali bağışıklık sistemini destekleyen bir mineraldir. Çinko soğuk algınlığı ve grip gibi vakalarda hem koruma sağlamakta hem de bu tür vakaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

 

Vücut DNA fonksiyonları, vücudun onarım ve üretim işlemleri için çinkoya ihtiyaç duyar. Bu nedenle çinko hamilelikte temel minerallerden birisidir. Çünkü birçok besinde doğal olarak bulunur. Süt ürünleri, bazı kabuklu deniz ürünleri, fasulyegiller, kuruyemişler, buğday tohumu gibi tahıl ürünleri bazı çinko kaynaklarındandır.

 

5. Hamilelikte bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir diğer yolu ise yeterli uyku uyumak ve düzenli egzersiz yapmaktır. Uyku eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.08.2015

5589

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim