Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE AVOKADONUN FAYDALARI

hamilelikte avokadonun faydalarıHAMİLELİKTE AVOKADONUN FAYDALARI

 

Avokado lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra özellikle folik asit ve kalp dostu yağlar içermesi bakımında oldukça değerli bir meyvedir. Bu harika meyve hem hamile kadınlar için hem de bebekler için faydalıdır.

 

Avokado tüm meyveler içinde folik asit düzeyi en zengin olanlardan birisidir. Yarım kase kadar avokado 45 mikrogram kadar folik asit içerir. Bilindiği üzere folik asit hamilelik dönemindeki beslenmede oldukça önemli bir vitamindir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında kritik düzeyde önemlidir. Çünkü anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişmesi ( beyin ve omurilik v.b. ) için folik asit vitaminine oldukça ihtiyaç vardır. Folik asit bebekteki doğum kusurları riskini düşürür. Folik asit destek vitaminlerle alınabildiği gibi, bunun yanı sıra folik asit içeren besinlere de ağırlık vermek gerekir. Bu anlamda avokado hamile kadınlar için folik asit ihtiyacını karşılamada önemli bir meyvedir.

 

Hem hamileliğin ilk üç ayında hem de hamilelikten önceki 1 – 2 ay folik asit alımı önem taşır. Günlük 0,4 miligram folik asit alınması tavsiye edilmektedir. Bu değerli vitamini avokado gibi folik asit zengini meyvelerden almak mümkündür.

 

Hamilelik döneminde hamile kadınların enerji düzeyleri de düşük olabilir. Avokado aynı zamanda enerji veren bir meyvedir. Daha enerjik hissettirir.

 

Avokado ek besinleri almaya başlayan bebekler için de oldukça iyi bir seçim olur. Çünkü bebeklerin görme duyularının gelişmesi ve bilişsel gelişimleri için sağlıklı yağlar tüketmelerine ihtiyaç vardır. Avokado meyvesi de oldukça zengin sağlıklı yağlar içerir. Avokado ayrıca bebeklerde enerji vermeye yardımcı olan potasyum minerali açısından da zengindir.

Yayınlanma Tarihi : 10.04.2014

16107

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim