Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE ASTIM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Hamilelikte astım hakkında bilmeniz gerekenlerHAMİLELİKTE ASTIM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

 

Eğer astım hastasıysanız hamilelik döneminde hem bebeğiniz hem de sizin için sağlık riski oluşturabilir. Bu nedenle bir astım hastası olarak hamilelik döneminizde astımı tetikleyecek etkenlerin ne olduğunu, bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi, güvenli ilaç kullanımı konularında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Astım kronik bir akciğer hastalığıdır.

 

Hamilelikte astım ne tür sorunlar yaratabilir?

 

Eğer astım hastalığınızı tedavisi iyi gidiyorsa, astımınızı kontrol altında tutabiliyorsanız hamileliğinizde astımdan kaynaklanan riskler ya çok az olur ya da olmaz. Önemli olan astımınızın tedavisini yaptırmanız ve kontrol altında tutmanızdır. Aksi halde hamilelikte şiddetli bir astım durumu yaşamanız veya astımı kontrol altında tutamamanız ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar nelerdir?

 

Şiddetli sabah bulantıları yaşayabilirsiniz.

Vajinal kanama yaşayabilirsiniz.

Preeklampsi olarak bilinen hamilelikte yaşanan bir tür yüksek tansiyon sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorunda diğer organ sistemleriniz de özellikle böbrekleriniz de zarar görebilir.

Anne karnında bebek gelişimi olumsuz etkilenebilir.

Erken doğum ve düşük ağrılıklı bebek doğurma riski artar.

Ayrıca daha ileri vakalarda bebeğin yaşamı da tehlikeye girebilir.

 

Hamilelik astımı daha da kötüleştirebilir mi?

 

Astımın çeşitli düzeyleri vardır. Bu dört düzeyden oluşur. En az şiddetli olanda en şiddetli olana doğru sıralanır. Hamilelik astımı daha da kötüleştirebilir. Bunun aksine hamilelikte astım daha da iyileşebilir veya hiç de değişmeyebilir. Örneğim ortalama olarak hamile astımlı kadınların 1/3 ünde astım belirtileri daha iyiye gitmektedir.

 

Eğer astım hamilelik döneminde daha iyi olma yönünde ilerlerse bu hamilelik ilerledikçe derece derece gerçekleşir. Eğer astım hamilelikte daha da kötüleşme yönünde ilerlerse astım belirtilerindeki artış hamileliğin 29. – 36. haftaları arasında daha belirgin hale gelir.

 

Astım belirtilerinin hamileliğin ilk aylarında kontrol altına alınması hamilelik sürecinin daha iyi gitmesinde hem anne hem de bebek için faydalı olacaktır.

 

Hamilelikte astım ilacı alınması zararlı mı?

 

Hamilelik döneminizde aldığınız herhangi bir ilaç bebeğinizi etkileyebilir. Hamilelikte sistemik glukokortikoidlerin kullanımı bazı sorunların riskini artırabilir. Örneğin bebekte yarık damak, erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğumu ve preeklampsi riski artar. Fakat diğer yandan çoğu astım ilacı da hamilelikte güvenli bir şekilde kullanılabilir.

 

Asrım belirtileri ve astım ataklarına karşı hamilelikte astım ilacı kullanmak daha güvenlidir. Çünkü bu astım belirtilerinin yaşanması durumunda solunum zorluğu çekmeniz bebeğinizin yeterince oksijen alamamasına neden olabilir.

 

Eğer hamileliğinizde astımımızı kontrol altında tutmanız için ilaç almanız gerekiyorsa hekiminiz size daha güvenli ve daha uygun dozlarda bir ilaç önerecektir. Hamilelikte kullanacağınız astım ilaçları mutlaka reçeteli olmalıdır. Kendi kendinize ilaç kullanmamalı ve kullandığınız ilaçları da hekiminizin belirttiği şekilde ve dozlarda kullanmalısınız.

 

Ayrıca hamileliğinizde astımınızı kontrol altında tutmanız için daha sık hekim kontrollerine gitmeniz gerekebilir ve daha yakın takip edilebilirsiniz. Ayrıca hekiminiz bu konuda bir astım uzmanına da görünmenizi ve astım uzmanıyla da yakın çalışma içinde olmayı önerebilir.

 

Eğer hamileliğinizden önce alerji iğnesi vuruluyorsanız hamileliğinizde de buna devam etme durumunuz olabilir. Fakat diğer yandan hamilelikte alerji iğnesi vurulması konusunda hekiminizin tavsiyeleri önemlidir. Çünkü alerji iğneleri tehlikeli bir alerjik reaksiyon olan anaflaksiye neden olabilir. Anaflaksi hem anne adayı he de anne karnındaki bebek için ölümcül olabilir. Hamilelikte alerji iğnesi olmak konusunda da hekimin onayı ve tavsiyeleri önemlidir.

 

Astım hastaları için hamilelikte özel testlere ihtiyaç duyulur mu?

 

Eğer hamilelik döneminizde astımınız kontrol altına alınamıyorsa veya astımınız orta ve şiddetli düzeylerde sürüyorsa hekiminiz hamleliğinizin 32. haftasından başlayarak bir dizi ultrason testi tavsiye edebilir. Bunun nedeni bebeğinizin gelişimini ve aktivitelerini kontrol etmektir.

 

Ayrıca astım belirtilerinin sürekli bir şekilde artması durumunda elektronik fetal izleme veya biyofizik profil testleri de yapılabilir. Bebeğin anne karnındaki aktivite düzeyi de yakından izlenebilir.

 

Hamilelikte astımdan kaynaklı komplikasyonları önlemek için

 

Hamileliğinizde astımdan kaynaklı komplikasyonları önlemenin en iyi yolu bu dönemde bakımınıza dikkat etmeniz, hekim kontrollerinizi aksatmamanız ve hekiminizin tedavi için tavsiye ettiklerine uymanızdır. Hekiminizin önerdiği ilaçları uygun bir şekilde aksatmadan kullanmalısınız. Astımınızı tetikleyebilecek sigara dumanı, toz, polenler, ev temizleme ürünleri, parfümler, hayvan tüyü, küf gibi astım tetikleyicilerinden kaçınmanız gerekir.

 

Gastroözofageal reflü hastalığınız varsa bu durum astım belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle gece uyurken yastığınızı daha dik tutarak başınızı biraz daha yüksekte tutun. Daha küçük öğünler halinde yiyin. Mide ekşimenizi tetikleyebilecek besinlerden kaçının ve yatmaya gitmeden 3 saat önce yemek yemeği kesin.

 

Eğer sigara içiyorsanız sigarayı bu dönemde bırakmanız veya sigara dumanından uzak kalmanız gerekir. Çünkü eğer sigara içerseniz sigara öksürük, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi astım belirtilerini tetikleyebilir.

 

Mümkün olduğunca grip ve diğer bulaşıcı solunum hastalıklardan korunmaya çalışın. Eğer hafif bir soğuk algınlınız varsa durumu hekiminize bildirin. Hekiminiz soğuk algınlığınızın ilerlememesi ve bunun astım krizlerinizi tetiklememesi için size bir ilaç verebilir.

Yayınlanma Tarihi : 26.11.2015

3404

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim