Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE ANTİBİYOTİK KULLANMAK GÜVENLİ Mİ?

Hamilelikte antibiyotik kullanmakHAMİLELİKTE ANTİBİYOTİK KULLANMAK GÜVENLİ Mİ?

 

Hamilelik antibiyotik kullanımını engelleyen bir durum değildir. Hamilelikte normal şartlarda antibiyotik kullanımı güvenlidir. Antibiyotik hamilelikte yaygın bir şekilde reçete edilmektedir. Fakat bazı antibiyotikler hamile kadınlar için riskler teşkil edebilir. Bu nedenle antibiyotik seçimini dikkatli yapmak gerekir.

 

Bazı antibiyotikler hem anne aday için hem de bebek için bir risk teşkil etmezken bazı antibiyotikler ise riskler oluşturabilmektedir. Tabi her hamile kadın için antibiyotik kullanımı ve seçimi farklı olabilir. Her antibiyotik her hamilelikte farklı değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

 

Bazı antibiyotikler bazı hamilelerde güvenli olabilirken bazı hamilelerde güvenli olmayabilir. Bunun yanında bir antibiyotiğin ne kadar dozda ve ne kadar süreyle alınacağı konusu da değişiklik gösterebilir.

 

Hamilelikte antibiyotikler dahil hekime danışmadan asla ilaç kullanılmamalıdır. Antibiyotik kullanımımda antibiyotiği yazacak hekimle kadın doğum hekiminin birlikte karar vererek hamile kadın için güvenli bir antibiyotik seçimi yapılabilir.

 

Bazı antibiyotikler örneğin hamilelerde karaciğer hasar verebilmekte ve bebeğin gelişen dişlerinde renk bozulmalarına yol açabilmektedir.

 

İdrar yolları enfeksiyonlarında kullanılan bazı antibiyotikler ise bebekte doğum kusurlarına yol açma riskine sahip olabilir. Bu nedenle hamilelikte antibiyotik kullanımında ilacı yazacak hekimle kadınla doğum hekiminin birlikte karar verme durumu da olabilir.

 

Hamilelikte antibiyotik kullanımında dikkatli olmakla birlikte hamilelikte çeşitlim hastalıkların tedavisinde eğer gerekirse antibiyotik kullanılabilir. Antibiyotik kullanmamak ise hamilelikte hastalığın daha başka sonuçlara yol açmasına neden olabilir. Hamilelikte güvenli antibiyotikler güvenli dozlarda reçete edilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 17.08.2015

2056

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim