Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE ALINAN ZARARLI MADDELER

hamilelikte alınan zararlı maddelerHamilelik boyunca bir bayanın diğer zamanlara göre oldukça dikkatli davranması gerekir. Hamilelik süreci özel bir süreçtir. Bu süreçte bir bayan aldığı gıdalar, yaşam şekline, kullandığı ilaçlara dikkat etmelidir. Tüm bunlar hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için gereklidir. Hamilelik sürecinin olumsuz etkileyebilecek önemli etkenlerden birisi de hamilelik boyunca alınan zararlı maddelerdir.

Kafein

Bu zararlı maddelerden birisi kafeindir. Yapılan araştırmalar kafeinli içecekleri çok fazla tüketen hamile bayanların diğerlerine göre daha olumsuz etkiler hissettiklerini ortaya koymuştur. Hamilelik boyunca çok fazla kafeinli içecekler kullanan bayanlarda kalp atışlarında düzensizlikler olduğu görülmüştür. Kafeini azalttıklarında ise kalp atışlarındaki düzensizlik ortadan kalkmıştır. Hamile bir bayan kafein aldığı zaman bunu vücudundan hamile olmayanlara göre daha geç atar. Bu da kafeinin hem anne hem de anne karnındaki bebekte daha uzun süre etkili olacağını göstermektedir.

Kafein ayrıca hamile bayandaki stres düzeyini artırıcı bir etki yaratmaktadır. Bu stres annedeki stres hormonlarıyla ilgilidir. Bu hormonların düzensiz çalışmasıyla anne ve bebek için üretilen oksijende bir azalma görülür. Dolayısıyla kafeinli içecekler hamile bayanı olduğu kadar karnındaki bebeği de etkileyen bir durumdur. Çünkü bebek plasenta yoluyla annedeki olumsuz etkileri alır. Bundan dolayı hamilelik boyunca kafeinli içecekleri içmemek veya olabildiğince azaltmak faydalı olacaktır.

Alkol

Hamilelik boyunca süreci olumsuz etkileyecek zararlı maddelerden biri de alkoldür. Hamilelik sürecinde alkol kullanımında alkol plasenta yoluyla bebeğe ulaşır ve onun kanına karışır. Alkol alımı bebeklerde büyüme yetersizliklerine, zihinsel geriliklere, davranış sorunlarına ve çeşitli kusurlara yol açabilir. Ayrıca alkol kullanımı sonucu düşük yapma, ölü doğum yapma gibi tehlikeler de vardır. Dolayısıyla hamilelik boyunca alkol alımını terk etmek bunu yapamıyorsanız bile minimuma indirmek gerekecektir.

Sigara

Hamilelik süresince anneyi ve bebeği etkileyebilecek diğer bir durum sigara kullanımıdır. Çünkü sigarada anneyi ve dolayısıyla karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilecek maddeler bulunur. Bunlar, nikotin, katran, kurşun ve diğer zararlı maddelerdir. Hamilelik boyunca sigara kullanımı düşük doğum, ölü doğum, risklerini artırır. Hamile bir bayan sigarayı ne kadar çok tüketirse bu riskler o kadar aratacaktır. Ayrıca sigara kullanımı anne karnındaki bebekte yavaş büyümeye ve sonuçta da normalden daha küçük bir bebek olarak doğmasına yol açabilir. Ayrıca yapılan araştırmalarda aşırı sigara kullanımıyla ani bebek ölümleri sendromu arasında bir bağ kurulmuştur. Yani aşırı sigara kullanımı ani bebek ölümleri sendromunu tetikleyebilmektedir.

Diğer taraftan hamilelik boyunca sigara içen bayanların çocuklarında solunum problemleri de görülmüştür. Ayrıca bu çocukların zihinsel yetenekleri de hamilelikte sigara içmeyen bayanların çocuklarına göre biraz daha zayıf bulunmuştur. Sigara içemeyen bir bayanın da aslında dikkatli olması gerekir. Çünkü çok fazla sigara içilen ortamlarda bulunmak hem anneyi hem de karnındaki bebeği yine pasif içici yapar ve olumsuz etkiler. Bu konuda da hem siz hem de çevrenizdeki kişiler duyarlı ve dikkatli olmalıdırlar.

Uyuşturucu Madde

Yine hamilelik boyunca diğer uyuşturucu nitelikteki maddeleri kullanmak ( kokain, marihuana, eroin v.b. ) hem anne hem de karnındaki bebek için çok zararlı sonuçlar doğuracaktır. Bunun olası olumsuz etkileri kalp krizi, bebekte gelişim sorunu, anne karnında ölüm, erken doğum, ani bebek ölümleri sendromu, kusurlu doğum gibi olumsuz etkiler olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 28.06.2011

10269

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim