Haberler

Makaleler

HAMİLELİK SONRASI ESTETİK

hamilelik sonrası estetikHAMİLELİK  SONRASI  ESTETİK

Annelik; herhalde bir kadının hayatında yaşayacağı en güzel duygudur. Hamilelik ise;  kadın için anne olmaya atılan adımda 9 aylık bir süreçtir. Hekim olduğumuz için bu hamilelik dönemlerini farklı farklı geçiren kadınlar görmekteyiz. Başlangıç sürecinde çok kilo alanlar, veya başlangıçta kusmaya bağlı aşırı kilo verenler, son ayında aşırı kilo alanlar, veya loğusa döneminde çok kilo alanlar şeklinde değişik bir problemleri görmekteyiz. Hep göz önünde olan ünlülere baktığımızda hamilelikleri boyunca çok az kilo alıp, formlarını bozulmadan, doğum sonrasında da eski hallerine kolaylıkla dönmektedirler. Merak edilen bir konudur, ünlüler nasıl zayıf kalıyor, bunu nasıl yapıyorlar, ameliyat mı, spor mu, rejim mi, yoksa genetik mi? Tabi hepsi doğru olabilir, genetik faktörler bunlar arasında en önemlisidir. Hamilelik sırasında ve sonrasında yediklerine özel bir şekilde dikkat etmektedirler. Hemen hemen çoğu bir sporla uğraşmaktadırlar. Bu sporlar yüzme, pilates, yoga, yürüyüş olabilmektedir.

Doğum ise ayrı bir soru; normal doğum mu, sezeryan mı, epidural anestezi mi, ve İngiltere Kraliçe’sinden sonra popüler olan hipnoterapi ile doğum mu? Bu kısmı tabii ki Kadın Doğum Uzmanı doktorlarını ilgilendirmektedir. Biz estetik cerrahları ilgilendiren doğum sonrası vücutta oluşan deformasyonlar olmaktadır.

Eski forma kavuşmak için bilinçli bir diyet ve düzenli sporun yerini hiçbir şey tutamaz. Bunların yeterli olmadığı durumlarda biz estetik doktorlar devreye gireriz. Fakat bu ameliyatlar için doğumdan ve emzirmeden sonra belirli bir zaman geçmesi doğru olacaktır. Bu dönem sonrasında meme dokularının tam olarak eski formuna kavuşması ve toparlanma süreci de yaklaşık olarak 6 ay kadar alabilmektedir.  Doğum sonrası en büyük deformasyon meme, karın ve bacak bölgesinde meydana geliyor.

Hamilelik ve Emzirme Sonrası Yağ Aldırma

Karın, bel, kalça, üst bacak, diz iç kısmı gibi vücudun belli bölgelerinde rejim ve spora rağmen herhangi bir değişiklik olmuyorsa en uygun tedavi liposuction; yağ alınmasıdır. Bu operasyonlar kesinlikle zayıflama operasyonları değil, şekillendirici operasyonlardır. Doğum sonrasındaki dönemde özellikle karın germe operasyonları ile birlikte çok sık uygulanan bir operasyondur. Doğum sonrası istenilen kiloya ulaşıldıktan sonra ve emzirme bittikten sonra liposuction operasyonları  yapılabilir. Tabi ki liposuction çeşitlerine de kısaca değinecek olursak; klasik liposuction, lazer lipoliz, vaser liposuction en çok kullanılan yöntemlerden sayılır.

Hamilelik ve Emzirme Sonrası Göğüs Estetiği

Hamilelik sonrası ya göğüslerde aşırı büyüme ya da içinin boşalıp sarkmasına rastlanabilinir. Bu tür doğum sonrası göğüs estetiğinde, göğüsleri hem büyütme hem de dikleştirme işini aynı anda yapmak gerekmektedir. Bazen de göğüsler küçültülmeli ve dikleştirilmelidir. Emzirme döneminin bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir. Eğer göğüslerin içi boşalıp sarkmışsa, bu durumda sadece cildini çıkararak dikleştirme  işlemi yapmak, beklenen sonucu vermez. Bu durumlarda göğüse bir hacim kazandırarak dikleşmesi için bir silikon implant kullanabiliriz. Bazen de göğüs dokusu fazla olduğunda sadece bir küçültme-dikleştirme operasyonu yeterli sonuca ulaşmamızı sağlayabiliyor. Ameliyatlardan 1 ay sonra kişilerin spor yapmalarına izin vermekteyiz.        

Hamilelik ve Emzirme Sonrası Karın Estetiği

Doğum sonrası yaklaşık 1 sene geçtikten sonra karın estetiğini önermekteyiz. En çok bayanları rahatsız eden doğum çatlakları biraz çözülmesi zor bir konudur. Karın germe ameliyatında ise en önemli nokta, karın kaslarını yeteri kadar sıkılaştırmaktır. Doğum yapmış bir karında bu kaslar oldukça gevşek ve ayrıktır. Karın germe operasyonlarında  göbek deliği altındaki sarkan ve çatlamış olan  tüm deri ve yağ dokusu çıkarılmakta; orta karın bölgesi ve karın duvarındaki gevşek kas dokusu sıkılaştırılmaktadır. Fıtıklaşma varsa tamir edilir. Bel bölgesindeki fazla yağlar alınır. Böylece bel bölgesi inceltilmiş olur ve sıkı bir karın duvarı elde edilir. Fazlalık deri ve yağ dokusu kesilerek çıkarılır. Sezaryen operasyonu ile aynı anda karın germe işlemi asla yapılamaz ve yapılmamalıdır. Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatan hasta, aynı gün kaldırılıp yürütülür. Ortalama 1 hafta sonra hafif tempolu iş yaşamına ya da okul hayatına dönebilir. Spora 1 ay sonra başlanılabilir. Genellikle ameliyatlardan sonra özel bir beslenme şekli de önermekteyiz.       

Sağlıklı ve fit  bir anne olmanız dileğiyle….

Op.Dr.Eser Aydoğdu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.eseraydogdu.com.tr

www.eseraydogdu.com

mail adresi: info@eseraydogdu.com.tr

Tel: 0 216 384 71 72

Yayınlanma Tarihi : 07.11.2013

11248

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim