Haberler

Makaleler

HAMİLELİK ŞANSINI ARTIRMAK İÇİN SPERM KALİTESİ NASIL ARTIRILIR?

hamilelik şansını artırmak için sperm kalitesini artırmakHAMİLELİK ŞANSINI ARTIRMAK İÇİN SPERM KALİTESİ NASIL ARTIRILIR?

 

Hamilelik şansını azaltan, hamileliği zorlaştıran nedenlerden birisi de sperm kalitesinin düşük olması. Dolayısıyla sperm kalitesinin düşüklüğünden kaynaklanan hamile kalamama durumlarında sperm kalitesini artırmak gerekir. Yapılan araştırmalara göre kötü sağlık koşulları, sigara içmek, çok fazla alkol kullanımı, kötü ve yetersiz beslenme gibi etkenler sperm kalitesini olumsuz etkiliyor. Hamilelik şansını artırmak için aşağıdaki sperm kalitesini ve sağlığını artırıcı önlemler oldukça fayda sağlayacaktır.

 

1. Sigaradan uzak durmak gerekir. Yapılan araştırmalara göre sigara sperm kalitesine zarar vermektedir. Sigara sperm kalitesine zarar vererek kadınlarda hamile kalma ansını azaltan bir etkendir. Bu durumda kadılarda doğurganlık sorunları yaşanabilmektedir. Çünkü sigara spermlerdeki DNA’ ya zarar vermektedir.

 

2. Alkolden uzak durulmalı veya mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Çünkü alkol hem sperm miktarını hem de kalitesini azaltan bir etkendir. Bebek planlayan erkeklerin alkolden mümkün olduğunca uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

 

3. Fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Çünkü fazla kilolar erkeklerde sperm kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Bebek planlayan kilolu erkelerin kilo vermeleri tavsiye edilmektedir. Araştırmalara göre obezite spermlerdeki DNA’ ya zarar vermektedir. Bu da kadınlarda doğurganlığı azaltmaktadır.

 

4. Aşırı egzersizden uzak durulmalıdır. Aşırı egzersiz erkeklerden testislerdeki iç sıcaklığı artırmakta ve bu da spermlerin aşırı ısınmasına ve ölmesine neden olmaktadır. Bebek planlayan çiftlerde erkekler orta düzeyde egzersiz yapmalılar ve aşırısından kaçınmalıdırlar.

 

5. Spermleri geliştirici besinleri yemekte mutlaka fayda vardır. Sağlıklı ve dengeli bir diyet bütün yaşam boyunca gerekli bir şey. Bazı besinlerin ise sperm kalitesini geliştirmek konusunda özellikle faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu besinler şunlardır:

 

Çinko: Yağsız kırmızı et, tam tahıllar ve istiridye

C vitamini: Çilek, brokoli ve kivi

Likopen: Domates, karpuz, pembe greyfurt

A vitamini: Süt ve süt ürünleri, tavuk, balık yağı, yumurta ve karaciğer

 

6. Vücuttaki bir sıvı eksikliği testisleri de içeren vücuttaki organları olumsuz etkiler. Bu nedenle erkeklerin sperm sağlığı için günde en az 8 bardak su içmeleri gerekir.

 

7. Spa, sıcak küvet banyosu, aşırı egzersiz, diz üstünde bilgisayar kullanmak gibi uygulamalar aşırı sıcaktan dolayı spermlere zarar verebilir.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Gebelik Şansını Artıran Besinler

Yayınlanma Tarihi : 01.04.2015

4316

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim